INWAZJA NA UKRAINĘ
Prezes PAIH: już 1,5 tys. polskich firm chce odbudować Ukrainę
W bazie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) stworzonej dla polskich przedsiębiorców chcących działać na rzecz odbudowującej się Ukrainy znajduje się 1,5 tys. firm, poinformował ISBnews.TV prezes PAIH Krzysztof Drynda
Ponad 50% w bazie to są firmy z sektora budowlanego i również po stronie ukraińskiej te potrzeby są obecnie największe. Nasz sektor budowlany jest silny, ale są też pewnego rodzaju problemy, które są nieoczywiste. W wielu polskich firmach pracownicy to są Ukraińcy, którzy nie wyjadą w tej chwili na Ukrainę pracować - powiedział Drynda w rozmowie z ISBnews.TV.
Z kolei ubezpieczyciele samochodów leasingowych nie pozwalają na wjazd ciężarówek na teren Ukrainy. To jest ta kategoria problemów, z którymi polscy przedsiębiorcy muszą się zmagać: są problemy związane z logistyką, z niedrożnością polsko-ukraińskiej granicy. Jest też kwestia związana z odzyskiwaniem VAT-u przez polskich przedsiębiorców, funkcjonujących dzisiaj na Ukrainie. Po to katalogujemy te problemy i bariery, żeby te, które się da rozwiązać wspólnie ze stroną ukraińską. Chodzi o to, żeby to funkcjonowanie polskich firm w partnerstwie z ukraińskimi przedsiębiorcami, nawet w warunkach wojennych w Ukrainie było jak najbardziej efektywne - dodał.
Główna odbudowa Ukrainy ruszy po zakończeniu wojny, ale już dzisiaj wiele elementów wymaga prac i odbudowy.
Mówimy tu o infrastrukturze krytycznej, takiej jak budowa dróg, budowa mostów, infrastruktury energetycznej, sieci przesyłowych związanych z transmisją i przesyłaniem danych. To jest też zapotrzebowanie skierowane do branży farmaceutycznej. To są te branże, które już dzisiaj są potrzebne na Ukrainie i część tych prac zaczyna być prowadzona. Oczywiście, na mniejszą skalę - wskazał prezes.
Podkreślił, że Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kijowie, które obecnie pracują ze względów bezpieczeństwa z Warszawy, jest jednym z najbardziej obleganych z sieci zagranicznych biur Agencji.
To pokazuje, że jest bardzo duże zainteresowanie polskiej strony, ale też dużo firm i instytucji samorządowych ze strony ukraińskiej zgłasza się do nas, w poszukiwaniu dostawców różnego rodzaju produktów czy usług świadczonych przez polskich przedsiębiorców - ocenił Drynda.
Jak informowano w końcu sierpnia, do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została PAIH, łącznie zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm, zainteresowanych zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa.
Agencja podawała wcześniej, że koszt powojennej odbudowy Ukrainy szacowany jest na 750 mld USD, z czego ponad 110 mld USD może pochłonąć tylko rekonstrukcja infrastruktury.
W czerwcu Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Czytaj też: ZUS: UNICEF wesprze wypłatę 500+ dla ukraińskich uchodźców
ISBnews/KG