Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Lagarde: Kryzys na Ukrainie "może mieć szersze efekty uboczne". O gospodarce światowej: Sytuacja się ustabilizowała

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 3 kwietnia 2014, 06:48

    Aktualizacja: 3 kwietnia 2014, 16:14

  • Powiększ tekst

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde ostrzegła w środę przed zagrożeniem, jakie rosnące napięcia geopolityczne stanowią dla globalnej gospodarki. W tym kontekście wymieniła sytuację na Ukrainie.

Mówiąc o zagrożeniach dla wzrostu globalnej gospodarki, która zdaniem Lagarde wciąż "zbyt słabo i wolno" podnosi się po kryzysie, szefowa MFW wskazała na "ryzyko rosnących napięć geopolitycznych, które może pogorszyć perspektywy globalnej gospodarki".

"Ukraina to jedno ze źródeł geopolitycznych napięć" - powiedziała szefowa MFW w przemówieniu na wydziale stosunków zagranicznych (School of Advanced International Studies) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Zdaniem Lagarde, jeśli nie znajdzie się dobre wyjście z sytuacji, jaka zaistniała na Ukrainie po aneksji Krymu, to kryzys ten "może mieć szersze efekty uboczne".

Jak wskazała, jest wiele innych krajów na świecie, "przynajmniej około dwudziestu", gdzie istnieją napięcia geopolityczne o konsekwencjach gospodarczych grożących wewnętrzną destabilizacją tych krajów, jak i potencjalnymi skutkami dla świata zewnętrznego.

"MFW działa w około połowie tych krajów (...) po to, by zmniejszać napięcia; nie polityczne i wojskowe - to nie nasze zadanie - ale gospodarcze i finansowe, które często są u źródeł napięć geopolitycznych albo są ich konsekwencjami" - powiedziała szefowa funduszu.

Lagarde podkreśliła, że eksperci MFW byli w Kijowie już od 10 marca, natychmiast po prośbie od premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka dotyczącej pożyczki z funduszu. Po ocenie sytuacji gospodarczej i finansowej Ukrainy MFW przygotował pakiet ratunkowy w wysokości 14-18 mld USD na wsparcie reform.

"Teraz do władz i społeczeństwa należy najtrudniejsza część zadania - przeprowadzenie i wdrożenie reform i zmiana kursu gospodarki. Jestem pewna, że chcą to zrobić, i mam nadzieję, że zrobią" - mówiła Lagarde. Wyraziła nadzieję, że udział MFW skłoni także innych partnerów do zaangażowania się w pomoc dla Ukrainy.

"Mam nadzieję, że program dla Ukrainy zadziała, a geopolityczne napięcia opadną, by ten kraj (...) mógł stanąć na nogi" - powiedziała.

Pytana, jak sankcje Zachodu wobec Rosji mogą wpłynąć na globalną gospodarkę, przyznała, że na razie "trudno powiedzieć". "Ale już samo mówienie o sankcjach przyniosło efekt" - oceniła, wskazując na odpływ kapitału z Rosji i politykę monetarną tego kraju. "To były bezpośrednie konsekwencje" - podkreśliła.

Zdaniem Lagarde światowa gospodarka już ustabilizowała się po kryzysie finansowym z 2008 roku, ale wzrost gospodarczy jest wciąż "zbyt słaby i wolny". W przyszłym tygodniu MFW opublikuje najnowsze prognozy gospodarcze dla świata. "W 2013 roku globalny wzrost wynosił około 3 proc.; prognozujemy skromną poprawę w 2014 i 2015 roku, ale nadal poniżej tendencji, jakie notowaliśmy w przeszłości" - powiedziała Lagarde.

Przyznała, że spośród rozwiniętych gospodarek najsilniejszy wzrost mają Stany Zjednoczone, m.in. dzięki silnemu prywatnemu popytowi. Zastrzegła, że bardzo ważne jest "ostrożne" wycofywanie się z prowadzonego przez amerykański bank centralny (Fed) programu masowego zasilania gospodarki tanim pieniądzem, który Fed od grudnia zaczął stopniowo ograniczać.

Wyraziła też rozczarowanie, że Kongres USA ponownie odrzucił w ubiegłym tygodniu reformę MFW z 2010 roku.

Jeżeli chodzi o strefę euro, to Lagarde przyznała, że wzrost gospodarczy jest niewielki i nierówny: "silniejszy w krajach stanowiących rdzeń eurolandu, a słaby w krajach południa UE". Wśród zagrożeń wymieniła zbyt słabą inflację w eurolandzie. "Zbyt długo utrzymująca się niska inflacja może hamować popyt i produkcję oraz tłumić wzrost gospodarczy i zatrudnienie" - powiedziała. Potrzebnych jest, by temu przeciwdziałać, więcej "niekonwencjonalnych" działań w polityce pieniężnej - dodała.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Pasjonujesz się polityką? Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj na wSklepiku.pl! Znajdziesz tam wiele wartościowych książek na ten temat.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.