126 mld m sześc. gazu sprzedano na TGE w ciągu 10 lat
126 mld m sześc. gazu o wartości prawie 200 mld zł to wolumen prawie 600 tys. transakcji, zawartych na giełdowym rynku gazu, uruchomionym 10 lat temu na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie
Działający od 20 grudnia 2012 r. Giełdowy Rynek Gazu to jeden z kluczowych obszarów działalności TGE, a jego uruchomienie było milowym krokiem na drodze do zbudowania bezpiecznego i konkurencyjnego rynku tego paliwa w Polsce - podkreśliła TGE. Giełda gazu mogła stać się miejscem kreacji referencyjnej ceny tego surowca dla całej gospodarki - zaznaczono. Zgodnie z informacjami giełdy, od 2012 r. na prowadzonym przez TGE rynku gazu zawarto 578 050 transakcji o łącznym wolumenie 1231,9 TWh, którego wartość wyniosła 196 652,8 mln zł.
W ciągu 10 lat udało nam się stworzyć kulturę handlu gazem na Giełdzie, a sam parkiet stał się jednym z filarów naszej działalności. Dzięki rozwojowi infrastruktury, nowym połączeniom dostrzegliśmy szansę na ekspansję zagraniczną w kontekście naszego regionu. Zmieniło się też nasze postrzeganie branży energetycznej, w której poszczególne elementy zaczęły się przenikać, co jest szczególnie istotne ze względu na zachodzącą transformację. Z całą pewnością gaz nie zniknie z horyzontu europejskich gospodarek. Pozostanie ważnym paliwem transformacji przez kolejne dekady – powiedział prezes TGE Piotr Zawistowski, cytowany w informacji giełdy.
Zdaniem wiceminister klimatu Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, ukończone w ostatnim czasie strategiczne inwestycje, takie jak Baltic Pipe, gazociągi Polska-Litwa i Polska-Słowacja oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu skutkują wzrostem znaczenia Polski na regionalnym rynku gazu. Mam nadzieję, że dzięki temu także Towarowa Giełda Energii zyska impuls do dalszego rozwoju. Z zainteresowaniem obserwuję trwające już od kilku lat działania Giełdy na rzecz intensyfikacji działań na rynkach zagranicznych - powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska.
Towarowa Giełda Energii to spółka z grupy GPW. TGE powstała w grudniu 1999 r. W 2000 r. ruszły tam rynek spotowy dla energii elektrycznej. W 2003 r. TGE, jako pierwsza i do tej pory jedyna, uzyskała zezwolenie ówczesnej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na prowadzenie giełdy towarowej. W 2008 r. TGE uruchomiła Rynek Terminowy Towarowy energii elektrycznej, który jest obecnie największym z rynków energii elektrycznej pod względem wolumenów obrotu. Po uruchomieniu w 2012 r. rynków Terminowego i Dnia Następnego gazu, w 2014 r. giełda rozszerzyła swoją ofertę o Rynek Dnia Bieżącego gazu. Na TGE działają też m.in. rynki praw majątkowych, świadectw pochodzenia, gwarancji pochodzenia czy rolny.
Czytaj też: Afera GetBack. Ruszył proces 10 pracowników Idea Banku
PAP/mt