Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Chcesz zostać radcą prawnym? Ale jak to zrobić?

Taxxon Consulting

Taxxon Consulting

Wygodny dostęp do najnowszej wiedzy prawno-podatkowej. Zapraszamy: www.taxxon.pl.

  • Opublikowano: 9 kwietnia 2014, 13:17

    Aktualizacja: 9 kwietnia 2014, 13:37

  • Powiększ tekst

Wielokrotnie radcy prawni, którzy rozpoczęli wykonywanie zawodu, poprzez rozpoczęcie prowadzenia w formie kancelarii radcy prawnego, dla której prowadzenia niezbędne jest posiadanie tytułu radcy prawnego, zwracają się z wnioskiem do Ministra Finansów o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Aby uzyskać uprawnienia radcy prawnego należy ponieść następujące koszty:

1. opłata za udział w egzaminie konkursowym na aplikację radcowską,

2. opłata za wpis na listę aplikantów radcowskich,

3. opłaty roczne za I, II, III, IV rok aplikacji radcowskiej,

4. składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie radcowskim jako aplikant radcowski,

5. opłata za egzamin radcowski,

6. opłata za wpis na listę radców prawnych wraz z opłatą manipulacyjną za postępowanie w przedmiocie wpisu.

7. opłaty członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie radcowskim za okres od momentu złożenia ślubowania .

W związku z powyższym w wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego radcy prawni zadawali pytanie: czy wydatki związane z aplikacją radcowską można uznać za koszt uzyskania przychodu w momencie rozpoczęcia wykonywania zawodu? Podatnik twierdzący, iż wydatki związane z aplikacją winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej, mógłby podnieść treść art. 22 ust. 1 ustawy o PIT zgodnie, z którym: „(…) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy (…)” Zatem, kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo- skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Koszty związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych radcy prawnego, niezbędnych do wykonywania działalności gospodarczej, nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Jednocześnie istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej obecnie działalności gospodarczej.

Wyżej wskazane twierdzenie znajduje oparcie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu o sygn. I SA/Po 896/12, który w treści uzasadnienia podniósł, iż : „Skoro skarżący rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej po odbyciu aplikacji radcowskiej i wykonuje zawód radcy prawnego, wydatki poniesione na odpłatną aplikację radcowską spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 oraz 23 ustawy o PIT, ponieważ są bezpośrednio związane i niezbędne do prowadzenia tej działalności i uzyskiwania przychodu.

Poglądu przedstawionego w powyższej argumentacji nie podziela Minister Finansów, który w interpretacjach o sygn. IPPB1/415-593/13-2/IF, IPPB1/415-558/13-2/IF, stwierdził, iż wydatki związane z aplikacją są kosztami osobistymi i nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygn. III SA/Wa 2911/13, stwierdził iż wyżej zaprezentowana wykładnia art. 22 ust. 1 ustawy o PIT jest wykładnią rozszerzającą, a do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone tylko te wydatki, które bezpośrednio są związane z otwarciem kancelarii radcowskiej a nie wydatki poczynione na uzyskanie kwalifikacji zawodowej.

Kasjan Wyligała, Taxxon Consulting

Taxxon.pl

https://gm1.ggpht.com/cRwpsA0AK1ZTGNERHx-w57R4Omz52OaX5agnZZoMpWT0UMPWJEZ2DWo4FmRC2X_l9bc4sMDA5Ft76tUhDsskgqpIyao5VCOdSSRuWCle1JQLeTeu5K47K-NrNrVUC2Hba6fpYiRrU2QcP2HYpmOZUhQEqw9Yc70On5HY0ZgAIZljfo8Zn0KTEBUIzV5g5GUciyhmsNElLj9Q33g8-Jfe_G4wUV9xcH_z2wZmxkuCSYeGmL5dBUPL2RA2R7o59KpAJ0B_FiMKuglesacDH2VcTtGVi6n6MixW58DOuXhC2gKZ6jVyi6cv8jM_2T5woEim01VLb0u0uNrZTxWncXbOS2wqRdf5OeYXpyvB8pmRzWoIodSHxQn-byNr4BIsL-GxKdYYvyrE-hmEYVV1r4imjZ66thLk2VTxUfDqY1boLTnVd8UZWOYdnkDEjFn96UICWW09dHaqAVpH8IwkKaCK-NhBUX0i82OzLTT15hprT7ZwYddd7Hu-7FIoZag8Q87iXxDw5hNigZGf5A3mw-LBnD44NAdGumGwErjBZQ=w1249-h502-l75

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.