BGK udzielił kredytu na budowę farmy wiatrowej
Budimex pozyskał finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę farmy wiatrowej składającej się z 2 turbin o łącznej mocy do 7 MW
Budimex przekazał, że jego spółka celowa, Magnolia Energy, powołana do realizacji projektu budowy farmy wiatrowej pozyskała finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w formule project finance. To kolejny etap rozwoju inwestycji Grupy Budimex w odnawialne źródła energii - zaznaczyła spółka.
Umowa kredytu o wartości 45,3 mln zł została zawarta w czwartek. Kredyt będzie spłacany przez projekt w kolejnych 15 latach działalności farmy. Umożliwi sfinansowanie budowy i montażu dwóch turbin wiatrowych oraz budowy przyłącza energetycznego. Inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna.
Jak podano, finansowanie jest oparte na długoterminowej umowie zakupu energii elektrycznej (PPA).
Na początku 2022 roku nabyliśmy pierwszy projekt wiatrowy RTB (Ready-To-Build) na lądzie o nazwie Magnolia w Wielkopolsce. Do końca 2022 roku powiększyliśmy nasze portfolio o kolejny projekt: farmę fotowoltaiczną – powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor inwestycji i rozwoju Budimex i członek zarządu Magnolia Energy Adam Skwarski.
Dodał, że celem spółki jest zakończenie budowy Magnolii (w pierwszym ?półroczu tego roku) oraz zrealizowanie drugiego projektu - farmy fotowoltaicznej - do końca roku.
W komunikacie podkreślono, że Budimex rozpoczął inwestycje w OZE jako jeden z elementów dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, obok rynków zagranicznych i elektromobilności.
Wskazano, że finansowanie energetyki wiatrowej wpisuje się w strategię Banku Gospodarstwa Krajowego, opracowaną na lata 2021-2025.
Rozwój lądowej energetyki wiatrowej oznacza przyspieszenie polskiej transformacji energetycznej i szereg korzyści dla gospodarki – wzrost PKB, dodatkowe wpływy do samorządów, rozwój łańcuchów dostaw czy nowe miejsca pracy. Finansowanie takich projektów wpisuje się w misję BGK, jaką jest wspieranie zrównoważonego, społeczno-gospodarczego rozwoju Polski - zauważył Dariusz Szwed z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak zauważył, bardzo istotne jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez budowę zeroemisyjnych źródeł energii, m.in. w technologii wiatrowej.
W komunikacie zaznaczono, że w ubiegłym roku farmy wiatrowe odpowiadały za 13 proc. łącznej mocy zainstalowanej w całym krajowym systemie elektroenergetycznym, natomiast biorąc pod uwagę tylko odnawialne źródła energii, było to 36 proc. Energia elektryczna generowana w nowoczesnych turbinach wiatrowych charakteryzuje się najniższym jednostkowym kosztem generacji (LCOE).
Czytaj też: Dostawy LNG z Port Arthur głównie dla Europy
PAP/KG