ZUS źle wyliczył emeryturę? Złóż wniosek
Jak się okazuje, można wnioskować o wyrównanie brakujących kwot emerytur. Według obowiązujących przepisów, w przypadku pomyłki ZUS-u, seniorzy mogą liczyć na wyrównanie za okres trzech lat.
Sprawą błędnie obliczonych emerytur i rent i w efekcie niższych świadczeń zajęła się posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska po tym jak do biura posłanki zaczęły zwracać się osoby, którym zaniżono świadczenia.
Wypłata wyrównania jedynie za okres trzech lat jest w ich odczuciu niesprawiedliwa, napisała w interpelacji do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
W razie błędu ZUS-u skutkującego odmową przyznania renty lub emerytury albo wypłatą zaniżonego świadczenia — można uzyskać wyrównanie za trzy lata poprzedzające miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydano decyzje z urzędu. Zainteresowani zgłaszający się do mojego biura poselskiego czują się pokrzywdzeni ww. zapisem – stwierdzając, że wypłata wyrównania jedynie za okres trzech lat, jest w ich odczuciu niesprawiedliwa, napisała.
Sprawą zainteresował się wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, który stwierdził, że zmiany prawne nie są potrzebne gdyż przepisy ustawy emerytalnej są jednoznaczne.
Nawet zawinione działanie organu rentowego, które doprowadziło do pozbawienia uprawnionego części lub całości świadczenia, nie powoduje powstania obowiązku jego wypłaty za cały okres pokrzywdzenia ubezpieczonego, stwierdził. Uznał on także, że wydłużenie okresu, za który organ rentowy może wypłacić wyrównanie świadczenia emerytalnego, jest „niezasadne”.
Obecnie, jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomyli się w obliczeniach, lub nie uwzględni jakiegoś okresu dotyczącego naliczania emerytur, to świadczeniobiorca ma prawo złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury.
Czytaj też: Niemcy i Polska omówiły dziś kwestię uzbrojenia
Czytaj też: Turcja. Blokada Twittera z powodu krytyki rządu
gazeta.pl, jb