Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Australijska kopalnia koło Lublina

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 kwietnia 2014, 15:03

  • 3
  • Powiększ tekst

Australijczycy chcą wybudować kopalnię w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Szacuje się, że inwestycja może przynieść 2 tysiące miejsc pracy. Znacznie więcej osób może liczyć na zatrudnienie w czasie prac przygotowawczych. Przedstawiciele inwestora chcą, by wydobycie ruszyło w ciągu kilku najbliższych lat.

Prairie Downs Metals Limited powołała spółkę PD Co, która ma prowadzić inwestycję na Lubelszczyźnie. Firma otrzymała cztery koncesje na rozpoznanie złóż. Próbne wiercenia przeprowadzono na terenie gmin Cyców, Wierzbica i Siedliszcze. Wstępna ocena pozwala przypuszczać, że zasoby węgla w tym obszarze mogą sięgać nawet 1,6 mld ton. Plany dotyczące budowy i uruchomienia kopalni przedstawiono podczas konferencji „Nowa inwestycja w Lubelskim Zagłębiu Węglowym”, w której uczestniczyła m.in. ambasador Australii Jean Dunn, władze Lublina, województwa lubelskiego oraz parlamentarzyści wszystkich opcji politycznych.

-- Od lat na Śląsku tylko zamykamy kopalnie. W latach 80-tych byliśmy eksporterem węgla, a obecnie, co jest paradoksem, węgiel importujemy, głównie z Rosji – zauważa lubelski senator PiS Henryk Cioch. - My wydobywamy tylko 80 mln ton węgla, a Australijczycy wydobywają 420 mln ton węgla rocznie i są czwartym producentem węgla na świecie. Ta inwestycja jest wręcz konieczna dla naszego regionu. (Więcej w felietonie senatora Henryka Ciocha)

-- To dobra wiadomość nie tylko dla Lubelszczyzny. Uruchomienie kopalni będzie z pewnością impulsem ożywiającym podupadłą gospodarkę tej części kraju. Bez silnego przemysłu nie ma co na poważnie myśleć o rozwoju, o nowych miejscach pracy. Polsko-Australijska grupa skupia się przede wszystkim na wsparciu współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Mam nadzieje, że będzie więcej efektów tej pracy

-– dodaje senator Grzegorz Bierecki, członek Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego oraz Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej, które monitorują inwestycję.

Parlamentarzyści zapowiadają, że nie tylko będą trzymać kciuki za powodzenie przedsięwzięcia, ale także przypilnują, by sprawnie i szybko przebiegł proces koncesyjny.

Powiązane tematy

Komentarze