Rosja została wykluczona z Rady Arktycznej
Norwegia przejęła w czwartek przewodnictwo w Radzie Arktycznej od Rosji. Współpraca między państwami Arktyki Zachodniej, a Moskwą została wstrzymana z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Wykluczenie Rosji z Rady Arktycznej
Podczas rozpoczęcia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w lutym ubiegłego roku, Rosja była w połowie swojego przewodnictwa w Radzie, które jest przekazywane co dwa lata między członkami organizacji (Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Finlandia, Norwegią, Islandią, Szwecją i Danią).
Rosyjska agresja skłoniła pozostałe siedem krajów arktycznych do wstrzymania współpracy z Moskwą, wstrzymując około jednej trzeciej ze 130 projektów, ponieważ były one bezpośrednio powiązane z Rosją.
Kontakt polityczny z Rosją nie jest możliwy, ale nadal będziemy przewidywalni w naszych stosunkach z Rosją w Radzie Arktycznej” – powiedziała w oświadczeniu norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.
Rada Arktyczna – międzynarodowe forum współpracy wysokiego szczebla utworzone w 1996 roku przez osiem krajów arktycznych, skupiające państwa arktyczne, organizacje rdzennych mieszkańców oraz państwa spoza Arktyki, celem współpracy w regionie Arktyki.
Reakcja Kremla
„Rosja jest gotowa do efektywnego udziału w pracach Rady Arktycznej razem z państwami zachodnimi, ale ich stanowisko wygląda obecnie na upolitycznione i przynosi efekt przeciwny do zamierzonego” - skomentował sytuację rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Dalsza efektywna praca i los Rady Arktycznej jako całości będzie zależał od tego, czy uda nam się wspólnie znaleźć możliwości kontynuowania cywilizowanego dialogu w interesie zachowania Arktyki jako terytorium pokoju, stabilności i konstruktywnej współpracy – powiedział szef rosyjskiego MSZ w wiadomości wideo do uczestników i organizatorów 13. sesji Rady Arktycznej odbywającej się w Salekhard, w Rosji.
„Uważamy taki krok naszych zachodnich kolegów za upolityczniony i przynoszący efekt przeciwny do zamierzonego - prowadzący do erozji zbiorowego podejścia do odpowiedzialnego zarządzania Arktyką” – dodał Ławrow.
Reuters; aif.ru; Telegram //or