USA w tarapatach? Agencja grozi obniżką ratingu!
Agencja Fitch potwierdziła rating Stanów Zjednoczonych na dotychczasowym, najwyższym poziomie, ale jednocześnie ostrzegła przed możliwym jego obniżeniem w związku z przeciągającym się politycznym sporem w Waszyngtonie o zwiększenie pułapu zadłużenia kraju.
Agencja Fitch poinformowała w środę w komunikacie, że utrzymuje rating wiarygodności kredytowej USA na najwyższym poziomie „AAA”, ale z negatywną perspektywą, co może w przyszłości oznaczać jego obniżenie.
Agencja podkreśliła, że wprawdzie nadal są szanse na zakończenie w Waszyngtonie sporu w sprawie zwiększenia pułapu zadłużenia, ale też rośnie ryzyko, że porozumienie nie zostanie osiągnięte na czas i rząd USA nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań płatniczych.
Tymczasem dotychczasowe rozmowy między Białym Domem a przedstawicielami republikańskiego spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego w sprawie wysokości pułapu zadłużenia kraju nie przyniosły przełomu. W Stanach Zjednoczonych - jak przypomina agencja dpa - to parlament, a nie rząd decyduje o tym, ile pieniędzy może pożyczyć państwo.
CZYTAJ:
Szef MON: do Polski trafiły wyrzutnie HIMARS oraz elementy systemu Patriot
Chiny uzależniły od siebie świat. Oto cenne złoża
Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów, domagają się okrojenia wydatków rządowych. Chcą m.in. połączenia niektórych świadczeń socjalnych z wymogiem podjęcia przez ich odbiorców pracy oraz wykluczenia z tej pomocy nielegalnych imigrantów. Żądają także zrewidowania polityki imigracyjnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa na granicy.
Jak poinformowała szefowa resortu finansów USA Janet Yellen, ze względu na obowiązujący limit zadłużenia - obecnie wynoszący 31,4 bln dolarów - rządowi mogą skończyć się pieniądze już 1 czerwca. W praktyce, wobec konieczności przegłosowania ustawy, oznacza to, że obie partie muszą dojść do porozumienia w tym tygodniu. Zarówno Yellen, jak i większość ekonomistów ostrzegała, że taki scenariusz może oznaczać daleko idące skutki dla amerykańskiej gospodarki i światowych rynków.
PAP/ as/