Co dalej z inflacją i stopami proc.? Najnowsza ankieta
62 proc. polskich respondentów przewiduje wzrost inflacji, a 52 proc. oczekuje podniesienia stóp procentowych - wynika z opublikowanego we wtorek badania Ipsos Global Inflation Monitor. Dodano, że w listopadzie ub.r. wzrostu inflacji spodziewało się 79 proc. badanych, a podniesienia stóp - 72 proc.
Z opublikowanej we wtorek najnowszej, czwartej „fali” badania Ipsos Global Inflation Monitor wynika, że jednej czwartej ankietowanych (26 proc.) żyje się ciężko - wskazano. „W porównaniu z wynikami sprzed roku, odnotowano wzrost tego wskaźnika o 9 punktów procentowych, co pokazuje znaczące pogorszenie sytuacji materialnej wielu Polaków” - zaznaczono.
Jak podano, badanie wykazało, że 40 proc. ankietowanych jest przekonanych, że polska gospodarka znajduje się w stanie recesji, a połowa uważa, że zajmie co najmniej rok, zanim inflacja wróci do poziomu, który uznaje za normalny.
„Mimo znaczącej poprawy w prognozach dotyczących kolejnych 12 miesięcy, nadal dominuje pesymizm: 62 proc. respondentów przewiduje wzrost inflacji, a połowa oczekuje wzrostu stóp procentowych (52 proc.) oraz obciążeń podatkowych (49 proc.)” - wynika z analizy.
Autorzy opracowania zaznaczyli, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku wzrostu inflacji spodziewało się 79 proc. badanych, dalszego podniesienia stóp procentowych - 72 proc., a zwiększenia obciążeń podatkowych - 62 proc.
Na podstawie wyników badania oceniono, że trzy czwarte ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen żywności oraz kosztów mediów, takich jak gaz czy energia elektryczna. „To sygnalizuje znaczące obawy związane z utrzymaniem i wyraźnie pokazuje trudności, z jakimi Polacy obecnie się mierzą” - zauważyli autorzy badania.
Według Ipsos Global Inflation Monitor przyczyny wzrostu kosztów utrzymania wskazywane przez Polaków pokazują „kompleksowość i wieloaspektowość problemu inflacji”. „Najczęściej wymieniane determinanty trudnej sytuacji ekonomicznej to poziom stóp procentowych (78 proc.), polityka polskiego rządu (76 proc.) oraz konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę (72 proc.)” - wynika z badania.
„Te wyniki to ważny sygnał dla decydentów politycznych i ekonomicznych, którzy powinni skoncentrować się na tworzeniu rozwiązań mających na celu poprawę stabilności ekonomicznej i jakości życia Polaków” – stwierdziła Joanna Skrzyńska z Ipsos Polska.
Badanie Ipsos Global Inflation Monitor 2023 zostało zrealizowane od 24 marca do 7 kwietnia 2023 r. metodą CAWI na próbie łącznie 20 570 mieszkańców z 29 wybranych państw, w tym w Polsce 500. Badanie przeprowadzono w ramach cyklicznych pomiarów na platformie online Ipsos Global Advisor.
Firma badawcza Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie, obecną w 90 krajach. Zatrudnia ponad 18 tys. pracowników i pracuje dla 5 tys. klientów na całym świecie.
Czytaj też: Polska zawiesza ruch towarowy na granicy z Białorusią
Czytaj też: Jest uchwała rządu o zapewnieniu finansowania budowy elektrowni atomowej
PAP/kp