Tego typu instalacje mogą działać. Sukces projektu PGE
Półtora roku trwały badania prowadzone przez spółkę PGE Energia Odnawialna na terenie magazynu energii na górze Żar. W tym czasie – jak informuje spółka - przeprowadzano m.in. testy współpracy magazynu ze znajdującą się na górze farmą fotowoltaiczną, zbadano wpływ instalacji na parametry sieci dystrybucyjnej oraz sprawdzono na ile jest ona w stanie realizować usługi na potrzeby operatorów systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz Grupy PGE.
„Wyniki testów jednoznacznie pokazały, że tego typu instalacje mogą w pełni świadczyć usługi systemowe, zwiększając elastyczność pracy współpracujących z nimi obiektów oraz stabilizując i regulując pracę sieci dystrybucyjnych średniego napięcia. Projekt badawczo-rozwojowy został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.” – komunikuje PGE Energia Odnawialna.
Magazyn energii (o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh) powstał w 2021 r. obok farmy fotowoltaicznej. Składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne oraz stacji transformatorowej. Przygotowany został do bezobsługowej pracy w ramach systemu zdalnego nadzoru i sterowania PGE Energia Odnawialna.
Pozyskane w wyniku prowadzonych na górze Żar badań informacje, pozwolą zweryfikować wiedzę na temat funkcjonalności magazynu oraz jego potencjału do realizowania różnych usług sieciowych. W przyszłości magazyn energii będzie można wykorzystać w kolejnych projektach badawczych, jako obiekt symulujący pracę innych aktywów spółki, takich jak np. elektrownia szczytowo-pompowa.
Zgodnie ze strategią, Grupa PGE do 2030 r. wybuduje magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW. Największy projekt – o mocy 205 MW – powstanie w Żarnowcu. Dodatkowo PGE Energia Odnawialna zamierza uruchomić tego typu obiekty przy swoich farmach wiatrowych. Wyniki projektu oraz infrastruktura testowa pomogą wdrożyć nowoczesne rozwiązanie jakim jest cable pooling, czyli współdzielenie infrastruktury i mocy przyłączeniowej pomiędzy aktywami OZE.
Powstanie magazynów energii jest konieczne chociażby ze względu na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii. Produkcja energii z wiatraków czy fotowoltaiki jest zależna od zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego coraz bardziej niezbędne staje się dodatkowe stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznych. Dzięki magazynom energii można łagodzić skutki włączania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) źródeł odnawialnych o zmiennej dyspozycyjności, a także zwiększyć zdolności przyłączeniowe nowych wolumenów mocy z OZE i poprawić charakterystykę pracy sieci.
„Stosowane dotychczas metody, wykorzystujące elastyczność dużych jednostek wytwórczych, są niewystarczające, a dodatkowo nie odpowiadają potrzebom lokalnym na poziomie sieci średniego i niskiego napięcia. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, kluczowe okazuje się stworzenie rozwiązań, które pozwolą stabilizować generację jak najbliżej źródeł OZE oraz dostosowywać ją automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci” – wskazuje PGE Energia Odnawialna.
Czytaj także: PGE Polska Grupa Energetyczna rozwija program magazynowania energii
Czytaj także: Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Nieoficjalnie: jest decyzja
PGE EO/rb