Srebrna gospodarka wyzwaniem dla rządu
W Polsce 25 proc. społeczeństwa stanowią osoby, które można nazwać seniorami, a wkrótce będzie to już 1/3 wszystkich Polaków. Czy seniorzy mogą zaspokoić brak rąk do pracy? O tym podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju Anna Grabowska rozmawiała z dr Elżbietą Bojanowską, dyrektorem Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Choć cieszymy się z niskiego poziomu bezrobocia, to wciąż potrzebujemy więcej osób gotowych do podjęcia pracy. Czy osoby starsze są w stanie zapełniać tę lukę na rynku pracy?
W Polsce mamy rynek pracownika. Nasze bezrobocie jest najniższe w całej Unii Europejskiej, niestety jednak mamy także najniższy wskaźnik zatrudnienia wśród osób starszych, czyli tych powyżej 60. roku życia. W porównaniu do średniej w Unii Europejskiej, która wynosi 10 proc., nasz wskaźnik wynosi 8,9 proc. Warto jednak zaznaczyć, że w Estonii sięga on aż 28%, a w Szwecji około 19 proc.
Należy spojrzeć na populację osób starszych jako na bardzo zróżnicowaną grupę. Osoby w wieku 60 lat pełnią podwójną rolę, często zajmując się zarówno swoimi starszymi rodzicami, jak i wnukami. Niestety, należy dodać, że przewidywana długość życia w zdrowiu w Polsce jest stosunkowo krótka. Dla Polek wynosi ona 63 lata, a dla mężczyzn 59 lat.
Czy powinniśmy bardziej zadbać o zdrowie Polaków? Co dokładnie oznacza termin „srebrna gospodarka”? O tym więcej w poniższym wywiadzie
Oglądaj też: Marcin Horała: Rola państwa jest kluczowa dla bezpieczeństwa gospodarki
Oglądaj też: Prezes PFR: W ciągu 3-4 miesięcy inflacja powinna spaść poniżej 10 proc.
VI Forum Wizja Rozwoju