Presja imigrancka na wschodniej granicy nie słabnie
43 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywatele Algierii, Maroka i Indii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w niedzielę rano Straż Graniczna.
Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że cudzoziemców zatrzymano na odcinkach ochranianych przez pograniczników z Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Narewki.
Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowała ponad 15,2 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to 1026 prób.
»» O ochronie polskich granic przed nielegalna imigracją czytaj tutaj:
Propozycja dla opozycji. Co zawiera Pakt Bezpiecznych Granic?
Wąsik: grupa Wagnera może pchać migrantów na polską granicę
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.
Sylwia Wieczeryńska (PAP), sek