Siła tych akumulatorów ma zdumiewać. Jest w rękach Koreańczyków!
Powstaje coraz więcej typów akumulatorów, które stają się alternatywami dla tych jonowo-litowej. Jeden z nich zaprezentowali… koreańscy naukowcy
Oni skupili uwagę na tzw. wodnych akumulatorach. Zdaniem uczonych, magazynowanie energii w nich jest stosunkowo niedrogie i może działać bez zarzutu w długiej perspektywie czasowej. Do tej pory skupiano się na wanadowych RFB, ale w tym przypadku zdecydowano się na o wiele dostępniejsze surowce – żelazo i chrom - tłumaczy portal Focus.pl, cytując artykuł z „Advanced Materials”.
Jesteśmy na wstępnym etapie badania ekonomicznego aspektu tych akumulatorów. Chociaż nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnego oszacowania uśrednionego kosztu magazynowania (LCOS), nasze wczesne ustalenia wskazują na potencjalną konkurencyjność kosztową, zwłaszcza biorąc pod uwagę przyjazny dla środowiska charakter naszych akumulatorów i ich obiecujące wskaźniki wydajności - podkreśla główny autor badań, Hyun-Wook Lee.
Problemem jest następujący przy okazji efekt Jahna-Tellera- to zjawisko spontanicznego łamania symetrii w układach cząsteczkowych i ciałach stałych.
Naukowcy odkryli, że negolit dobrze koordynuje z cząsteczkami silnego pola stosowanymi w baterii i jest w stanie zredukować efekt Jahna-Tellera.
Należy zatem czekać, aż ta technologia rzeczywiście znajdzie wkrótce zastosowanie w masowym użyciu. Jeżeli tak się stanie to może spowodować niemałe zamieszanie na rynku.
Czytaj też: Surowce krytyczne: czy Zachód dogoni Chiny?
Focus, pv-magazine/KG