Wiemy ilu odbiorców zmieniło dostawcę gazu
W III kw. tego roku prawie 1 300 odbiorców gazu zmieniło sprzedawcę – poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). W sumie gaz od wybranego dostawy kupuje już 297 tys. odbiorców.
Jak pokazują dane, odbiorcy decydują się na zmianę sprzedawcy, mimo wprowadzenia w tym roku szczególnych rozwiązań dla odbiorców. Z powodu rosnących cen gazu bowiem, ustawodawca zdecydował wprowadzić rozwiązania, które w 2023 r. mają chronić m.in. odbiorców w gospodarstwach domowych. Cena gazu dla odbiorców uprawnionych zamrożona została na poziomie z 2022 roku, czyli 200,17 zł/MWh. W rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi zamrożono także stawki opłat dystrybucyjnych na poziomie z ostatniej taryfy dla usług dystrybucji stosowanej w 2022 r.
Odbiorcy gazu i energii elektrycznej mają swobodę wyboru dostawców od 2007 roku. Urząd przypomina, że w stosunku do gospodarstw domowych od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door”. Oznacza to, że przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe nie mogą zawierać umów np. podczas wizyty w domu. Nie ogranicza to jednak możliwości zawarcia umowy na odległość (np. telefonicznie) lub w punkcie sprzedawcy np. w galerii handlowej.
Czytaj także: KGHM przedłużył kontrakt z China Minmetals
rb