2,25 mln Chińczyków walczy o "żelazną miskę ryżu"
Przeszło 2,25 mln Chińczyków przystąpiło do tegorocznej tury egzaminów państwowych, które zdecydują o obsadzie blisko 40 tys. stanowisk w administracji publicznej – poinformowały państwowe media w poniedziałek. Tak wysokie zainteresowanie może wskazywać na zmianę nastawienia młodego pokolenia, które w obliczu słabnącej gospodarki decyduje się na „żelazną miskę ryżu”, karierę urzędniczą zapewniającą stałość zatrudnienia, choć przy stosunkowo niskich zarobkach.
Na 1 miejsce 77 kandydatów
Zainteresowanie przystąpieniem do egzaminu wyraziła najwyższa w historii liczba ponad 3 mln osób, jednak faktycznie wzięło w nim udział 2,252 mln kandydatów – poinformowała rządowa agencja Xinhua. Egzamin odbył się jednocześnie w 237 miastach w całym kraju w niedzielę.
Z powodu wysokiego bezrobocia dane nie są publikowane
Do obsadzenia jest rekordowa liczba 39,6 tys. wakatów w centralnych agencjach rządowych i instytucjach stowarzyszonych. Według rządowego tabloidu Global Times o każde miejsce ubiega się średnio 77 kandydatów.
Najbardziej obleganym w tym roku jest stanowisko w Narodowym Biurze Statystycznym, na które zgłosiło się ponad 3500 kandydatów.
Chiny walczą o powrót gospodarki do formy po pandemii COVID-19, a rząd wprowadził szereg środków w tym celu, w tym wsparcie finansowe dla prywatnych firm.
Niskie zarobki, pewna praca
Przy stale wysokim wskaźniku bezrobocia młodych ludzi i wejściu na rynek pracy przeszło 11 mln absolwentów perspektywa mniej efektownej kariery w służbie cywilnej, ale dającej stałe zarobki, zyskuje na popularności.
Od kwietnia do czerwca stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 16 do 24 lat biła kolejne rekordy i wyniosła odpowiednio 20,4 proc., 20,8 proc. i 21,3 proc. Od lipca dane nie są już publikowane.
Firmy masowo zwalniają pracowników i zamykają działalność. Sytuacja nie jest stabilna, więc muszę wybrać bycie urzędnikiem. Mniejsze zarobki są w porządku. Przynajmniej nie będę bezrobotny i nie umrę z głodu – napisał jeden z użytkowników serwisu Weibo, odpowiednika platformy Twitter.
Do egzaminu może przystąpić każda osoba w wieku od 18 do 35 lat, posiadająca wykształcenie wyższe i niekarana.
Wybór urzędników poprzez scentralizowany system egzaminów ma swoje źródła w Chinach cesarskich. Pierwszy kompletny system egzaminów urzędniczych wprowadzono za panowania dynastii Sui pod koniec VI wieku naszej ery.
CZYTAJ TAKŻE: Transport toksycznych odpadów. Prosto z Niemiec do Polski
CZYTAJ TAKŻE: Polacy dowodzą ćwiczeniami NATO. „Wyraz dużego zaufania”
CZYTAJ TAKŻE: „Zmiany w traktatach UE groźne dla suwerenności”
CZYTAJ TAKŻE: Cieszyński: Niemcy eksportują samochody do Kirgistanu
pap, jb