Biedny jak Kubańczyk, czyli raj po pół wieku komuny
Na zamieszkałej przez ponad 11 mln osób Kubie 88 proc. obywateli żyje w skrajnym ubóstwie, wynika z raportu niezależnego Kubańskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OCDH). W 2023 r. przybyło na ulicach miast wygłodniałych ludzi poszukujących jedzenia na śmietnikach lub proszących przechodniów na ulicy o wsparcie finansowe.
Jak podała w opublikowanym we wtorek raporcie organizacja, w 2023 r. z powodu nasilającego się kryzysu gospodarczego doszło do znaczącego poszerzenia się sfery ubóstwa.
“Grupa osób żyjących w skrajnym ubóstwie powiększyła się podczas minionego roku o 13 proc.”, poinformowali autorzy raportu.
Według danych rządu w Hawanie w ciągu 2023 r. inflacja na wyspie sięgnęła 30 proc. przy wciąż bardzo niskich zarobkach większości społeczeństwa. Płaca minimalna na Kubie wyniosła w grudniu 2023 r. 7,4 euro.
»» O geopolitycznej rozgrywce wokół Tajwanu czytaj więcej tutaj:
Wybory na Tajwanie. Kto wygra w geopolitycznej rozgrywce
Niezależne kubańskie media wskazują, że w 2023 r. przybyło na ulicach miast wygłodniałych ludzi poszukujących jedzenia na śmietnikach lub proszących przechodniów na ulicy o wsparcie finansowe.
Niezależny portal 14ymedio twierdzi, że kryzys gospodarczy na Kubie, przejawiający się zubożeniem ludności, jeszcze się nasili w rozpoczynającym się 2024 r.
Marcin Zatyka (PAP), sek