Davos. Spotkanie 81 państw ws. pokoju w Ukrainie
Czwarte spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa nt. ukraińskiej formuły pokoju zgromadziło w Davos przedstawicieli 81 państw i organizacji– powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. W rozmowach nie uczestniczą Chiny – zaznacza Reuters.
Czwarte spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego na temat ukraińskiego planu pokojowego, które odbywa się na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego, zgromadziło uczestników z 81 krajów i organizacji międzynarodowych – oznajmił Jermak.
Są wśród nich m.in. delegaci z 39 krajów Europy, 18 krajów Azji, 12 – z Afryki, sześciu – z Ameryki Południowej, trzech z Ameryki Północnej.
Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, zaznaczył, że do udziału w tym formacie w coraz większym stopniu włączają się kraje Globalnego Południa.
Dzisiejsze czwarte spotkanie, które odbywa się w Davos, jest logiczną kontynuacją spotkania na Malcie, gdzie analizowano pierwsze pięć punktów ukraińskiej formuły pokoju, czyli bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, wyzwolenie więźniów i osób deportowanych (w szczególności – dzieci), przywrócenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy” – napisał Jermak w Telegramie. Wśród kolejnych tematów, które będą omawiane w Davos, są: wycofanie rosyjskich wojsk, przywrócenie sprawiedliwości, bezpieczeństwo ekologiczne, niedopuszczenie do eskalacji i powtórzenia wojny, potwierdzenie zakończenia wojny.
Pokój, do którego dąży Ukraina, powinien gwarantować jej przetrwanie, integralność, suwerenność i możliwość rozwoju. Powinien on zapobiec powtórzeniu agresji – podkreślił Jermak.
Agencja Reutera, informując o spotkaniu w sprawie ukraińskiego planu pokojowego, podała, że wśród jego uczestników nie ma Chin.
Plan pokojowy ogłoszony przez prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego obejmuje 10 punktów, dotyczących przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich, ochrony dostaw żywności i energii, bezpieczeństwa nuklearnego oraz uwolnienia wszystkich jeńców.
Dotychczas odbyły się trzy spotkania w tym formacie - w Kopenhadze, Dżuddzie i na Malcie. Uczestniczyli w nich - odpowiednio - przedstawiciele 15, 43 krajów i 66 krajów.
CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Rosjanie stosują broń chemiczną
CZYTAJ TAKŻE: Kryzys turystyczny w USA. Powołano specjalną komisję
CZYTAJ TAKŻE: Powołanie do służby wojskowej. Masz 6 h na stawienie się lub więzienie
CZYTAJ TAKŻE: MSZ dla prasy. „Niemieccy żołnierze mile widziani w Polsce”
pap, jb