
W Ukrainie zakwitnie korupcja. Tak parlament zagłosował
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała we wtorek decyzję o ograniczeniu autonomii Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). NABU i SAP mają teraz podlegać Prokuraturze Generalnej Ukrainy.
Za odpowiedni projekt ustawy w sprawie zmian w kodeksie postępowania karnego zagłosowało w drugim czytaniu 263 deputowanych - podała agencja Interfax-Ukraina.
Przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. polityki antykorupcyjnej Anastasija Radina z frakcji Sługa Narodu poinformowała, że do projektu ustawy wprowadzono poprawki ograniczające niezależność instytucji antykorupcyjnych i przewidujące całkowite podporządkowanie działalności NABU i SAP prokuratorowi generalnemu Rusłanowi Krawczence.
UE. KE: zaniepokojona działaniami Ukrainy wobec organów antykorupcyjnych
Komisja Europejska jest zaniepokojona działaniami Ukrainy wobec jej organów antykorupcyjnych; akcesja tego państwa do Unii Europejskiej będzie wymagała silnej zdolności do walki z korupcją - przekazał we wtorek rzecznik KE Guillaume Mercier.
Mercier oświadczył, że KE jest zaniepokojona działaniami podejmowanymi wobec NABU i SAP.
Instytucje te odgrywają kluczową rolę w ukraińskim programie reform i muszą działać w sposób niezależny, aby zwalczać korupcję i utrzymać zaufanie publiczne - podkreślił rzecznik KE.
Gdzie trafiają pieniądze?
Przypomniał, że UE zapewnia Ukrainie znaczną pomoc finansową, uzależnioną od postępów w zakresie przejrzystości, reformy sądownictwa i demokratycznych rządów.
- Akcesja Ukrainy będzie wymagała silnej zdolności do zwalczania korupcji i zapewnienia odporności jej instytucji - dodał Mercier.
Ukraina przystąpi do Unii Europejskiej?
Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej 28 lutego 2022 r. - cztery dni po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji. 25 czerwca 2024 r. UE formalnie rozpoczęła proces rozmów akcesyjnych z Ukrainą, w ramach którego Kijów powinien dostosować swoje prawo do prawa unijnego.
Obecnie Ukraina czeka na otwarcie pierwszego tzw. klastra negocjacyjnego obejmującego m.in. praworządność i walkę z korupcją. Decyzję tę, wymagającą jednomyślnej zgody krajów członkowskich UE, blokują Węgry.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Tusk dołożył kolejne 30 mld zł. Gdzie granica długu?
Brukseli nie podoba się sukces PWPW
Będzie protest na kolei! „Patologiczna polityka rządu”
»»Robert Bąkiewicz płaci wysoką cenę za stworzenie Ruchu Obrony Granic! – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.