INWAZJA NA UKRAINĘ
Rosja przepłaca za najprostsze technologie
Od dłuższego już czasu trwa kooperatywa Rosji i Iranu. Teraz okazało się, że w relacji tej występuje dysproporcja sił!
Jak wskazuje na Defence24 ekspert ds. wojskowości Maciej Szopa, powołując się na ustalenia hakerów Prana Network firma IRGC Sahara Thunder, należąca do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej sprzedaje Rosji drony Szahid-136… po mocno zawyżonej cenie!
Popularna technologia
Szahid to obecnie najczęściej stosowany przez Rosję dron samobójczy, który w Rosji nosi nazwę Gierań-2. To właśnie Szahidy od wielu miesięcy są naczelnym problemem dla Ukrainy „zasypywanej” nimi w setkach sztuk. Drony niszczą infrastrukturę krytyczną ale też przede wszystkim obiekty cywilne, odciągając też amunicję ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
„Sojusznik” przepłaca
Jak wskazał na portalu Defence24 Szopa Irańczycy zażądali za swoją dość prostą technologię bardzo wysokiej ceny. Ceny, którą Rosja musiała zapłacić:
Irańczycy za jednego drona żądali ceny 375 tysięcy USD za pojedynczy egzemplarz. Dla porównania zaawansowany technicznie amerykański pocisk powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder kosztuje około 450 tys. USD a pocisk przeciwpancerzny FGM-148 Javelin – niemal 250 tys. USD. Proponowana przez Teheran cena była więc duża, jak na powolną, prymitywną broń, którą można zestrzelić z przysłowiowego Kałasznikowa. Rosjanie jednak targowali się i stanęło na cenie 290 tys. USD za sztukę przy zamówieniu dwóch tys. dronów i ceny zaledwie 193 tys. USD przy zamówieniu 6 tysięcy egzemplarzy.
Jak wskazuje ekspert za drony zapłacono… złotem!
Szahidów coraz mniej
Do września 2023 roku Rosja zużyła już około 2 tysiące Szahidów, jednak dziś ataków przy pomocy tej technologii jest mniej, co może oznaczać, iż Rosja nie jest w stanie, mimo transferu technologii, produkować Szahidów samodzielnie.
defence24/ as/
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kara do 30 000 zł za umowę zlecenie. Dla przedsiębiorców
Czarne chmury nad fabryką Intela
Szok! O 26,7 proc. wzrosła produkcja aut w Polsce