Masz kredyt frankowy? Sprawdź szanse na ugodę!
Bank Pekao ma zaakceptowanych i podpisanych ponad 3 tys. 300 ugód z niecałych 20 tys. umów o kredyt frankowy - poinformował w czwartek wiceprezes banku Paweł Strączyński. Jak dodał, bank liczy na to, że do końca 2024 r. 80 proc. „problemu franków” zostanie rozwiązane.
Wiceprezes Pekao Paweł Strączyński przypomniał podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym za 2023 r., że na początku października 2023 r. bank zaproponował nowy proces ugód dla wszystkich aktywnych kredytobiorców posiadających denominowane do franków kredyty mieszkaniowe.
Bezpieczna ugoda
Chodzi o program „Bezpieczna ugoda 2 proc.”, który skierowany jest do kredytobiorców mających na 31 marca 2023 r. aktywną umowę kredytu mieszkaniowego denominowanego do franków. Bank porównuje kredyt frankowy z hipotetycznym kredytem złotowym na 2 proc. i jeżeli w rzeczywistości klient zapłacił więcej, zwraca różnicę.
„Wyniki są bardzo obiecujące. Na dzień wczorajszy mamy zaakceptowanych i podpisanych ponad 3 tys. 300 ugód z ilości niecałych 20 tys. umów o kredyt frankowy, które mamy” - powiedział Strączyński.
»» O bankach i kredytach hipotecznych czytaj tutaj:
Kolos bankowy zamraża 1,1 mld zł. Co się stało?
Frankowicze wygrywają! Aż 97 proc. umów nieważnych
Jak dodał, bardzo wielu klientów jest jeszcze w trakcie analizy. „Mamy również grupę klientów - ok. 2 tys., którzy wstępnie zaakceptowali warunki ugody i czekają na termin podpisania z nami tej ugody” - powiedział wiceprezes.
Poinformował, że liczba odmów jest poniżej 10 proc. co w ocenie banku jest „bardzo dobrym rezultatem”.
Większość frankowiczów zawrze ugodę?
„Mamy nadzieję, że jeżeli te ugody będziemy w stanie podpisywać w takim tempie, jakim je dzisiaj podpisujemy (…) to do końca 2024 r. 80 procent problemu franków myślę, że zostanie rozwiązane” - ocenił Strączyński.
Jak mówił, w ocenie banku program ugód wstrzyma proces napływu nowych pozwów. „Uważamy, że jest to wysoce prawdopodobne. Obserwujemy przypadki, gdzie podpisujemy ugodę z klientami, którzy mają aktywny pozew przeciwko bankowi. Nie jest to jeszcze masowe zjawisko, ale poniżej 100 takich przypadków już mamy” - powiedział wiceprezes banku.
Pozwów będzie coraz mniej
„Patrząc z jakim zainteresowaniem spotkała się nasza propozycja ugód, uważamy, że liczba pozwów będzie bardzo szybko maleć, a liczba ugód zawieranych przez nasz bank z kleinami będzie rosła” - ocenił Strączyński.
Bank w czwartkowym raporcie podał, że program spotkał się z dużym zainteresowaniem. Blisko 70 proc. klientów, którzy dotychczas odpowiedzieli na ofertę banku, zaakceptowało propozycję ugody.
Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów, obsługuje 6,7 mln klientów. Od 1998 r. Pekao jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Największym akcjonariuszem banku z 20 proc. akcji jest PZU, a drugim Polski Fundusz Rozwoju z 12,80 proc.
PAP/ as/
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rząd Tuska wprowadzi euro w Polsce, bo tak chce. I już!