
AKTUALIZACJA
Tusk idzie na zwolnienie. Nie spotka się z prezydentem
Prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego, 1 maja przed południem, aby omówić kwestie związane z programem Nuclear Sharing. Już wiadomo, że do spotkania nie dojdzie, ponieważ okazało się, że szef rządu jest chory i ogranicza działalność.
„W najbliższych dniach Premier Donald Tusk ograniczy aktywność publiczną. Jest to związane ze stwierdzonym zapaleniem płuc, w związku z czym konieczne jest podjęcie leczenia” - przekazało Centrum Informacyjne Rządu na portalu X (dawniej Twitter).
Zaznaczono, że „po zakończeniu kuracji Donald Tusk powróci do swoich obowiązków”.
Informację potwierdził chwilę potem szef KPRP Jan Grabiec.
W związku z zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera, zwłaszcza publiczna, w najbliższych dniach nie będzie możliwa, więc również w ciągu tego długiego weekendu - powiedział Grabiec dziennikarzom.
Szef KPRM dodał, że wszelkie spotkania bilateralne, wyjazdy i spotkania międzynarodowe, które były zaplanowane w najbliższych dniach, zostały odwołane.
Premier był w Sejmie
Rozesłany w czwartek po południu przez CIR komunikat o zdrowiu premiera zaskoczył obserwatorów sceny publicznej, ponieważ przed południem Donald Tusk wysłuchał w Sejmie informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku.
Zaproszenie od prezydenta
W Sejmie szefa dyplomacji słuchał także prezydent, który o zaproszeniu premiera poinformował na konferencji prasowej.
Mam nadzieję porozmawiać z panem premierem zarówno o kwestii Nuclear Sharing, którą chciał ze mną omówić, choć szczerze mówiąc mówiłem o tym nie pierwszy raz, więc powinien znać nasze stanowisko w tej sprawie - powiedział prezydent Duda.
Dodał, że z szefem rządu będzie chciał omówić też kwestię zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Mam nadzieję na dobre spotkanie - dodał Andrzej Duda.
Głośny wywiad
Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
W niedawnym głośnym wywiadzie dla „Faktu” prezydent powiedział, że „jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach Nuclear Sharing także i na naszym terytorium, aby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi”.
Prezydent gotowy na spotkanie z Tuskiem
Prezydent o broni atomowej: „Jesteśmy gotowi”
Komentując tę wypowiedź, premier Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem. Podkreślił, że chciałby, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i „żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy”. Jeszcze tego samego dnia prezydent zapowiedział, że spotka się z szefem rządu.
Edyta Roś, Olga Łozińska (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ale traf! Mamy złoże uranu tuż obok planowanego reaktora
Znów tragedia na ćwiczeniach wojskowych
Specsłużby docenione przez Tuska. Będą ekstra podwyżki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.