AKTUALIZACJA
Moskwa eskaluje! Użyjemy atomu, na razie na manewrach
W odpowiedzi na prowokacyjne oświadczenia i groźby przedstawicieli państw zachodnich pod adresem Rosji w najbliższym czasie przeprowadzimy ćwiczenia, których scenariusz zakłada użycie broni jądrowej o charakterze innym niż strategiczny - ogłosiło w poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony.
Resort powiadomił w komunikacie na Telegramie, że manewry odbędą się „na polecenie naczelnego zwierzchnika sił zbrojnych„, czyli Władimira Putina. W przedsięwzięciu wezmą udział jednostki sił rakietowych Południowego Okręgu Wojskowego, a także lotnictwa i marynarki wojennej. Jak podkreślono, ćwiczenia obejmą „działania dotyczące przećwiczenia przygotowania do użycia i (samego) użycia broni jądrowej o charakterze innym niż strategiczny„.
»» Najnowsza informacja z frontów na Ukrainie czytaj tutaj:
Stało się! Francuska armia weszła na Ukrainę!
Ukraina: kolejny rosyjski szantaż atomowy
Rosyjskie plany przeprowadzenia ćwiczeń z użycia taktycznej broni jądrowej to nic więcej niż dalsza część rosyjskiego szantażu atomowego - ocenił w poniedziałek Andrij Jusow, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
„Nie widzimy tu niczego nowego poza efektem informacyjnym i oświadczeniami… Szantaż nuklearny to stała praktyka putinowskiego reżimu” - oznajmił Jusow, cytowany przez agencję Reutera.
Rosja twierdzi, że broni suwerenności
Władze w Moskwie podkreśliły, że manewry stanowią element przedsięwzięć na rzecz „zapewnienia integralności terytorialnej i suwerenności państwa„.
W ocenie agencji Reutera oświadczenie resortu można interpretować jako zapowiedź ćwiczeń, których scenariusz zakłada przetestowanie użycia taktycznych pocisków nuklearnych, czyli rakiet zdolnych do przenoszenia ładunku nuklearnego na odległość maksymalnie około 500 km.
12 kwietnia Kreml poinformował o przeprowadzeniu udanej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Według resortu obrony pocisk został wystrzelony z poligonu Kapustin Jar, położonego w obwodzie astrachańskim w europejskiej części kraju.
Rosja zamierza od 2023 roku zwiększyć z czterech do ośmiu rocznie liczbę próbnych startów swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych - informowała w grudniu 2022 roku agencja Reutera, cytując dowódcę rosyjskich strategicznych sił rakietowych Siergieja Karakajewa.
PAP, sek
»» O sytuacji militarnej na Ukrainie czytaj tutaj:
Koniec marzeń o ukraińskiej ofensywie?
„Negocjować z agresorem?”. Jest źle
Morderczy trans Rosji można zdusić sankcjami i izolacją
Armagedon na Ukrainie? Przełom maja i czerwca kluczowy