Policja i SG z dostępem do informacji gospodarczych
Rząd przyjął projekt zmiany przepisów dotyczących biur informacji gospodarczej. Znowelizowana ustawa ma dać dostęp do informacji gospodarczych Policji i Straży Granicznej.
Zgodnie z projektem, biura informacji gospodarczej będą musiały publikować na swoich stronach internetowych przejrzysty cennik swoich usług. Zobligowane zostaną również do zamieszczania w rejestrze zapytań informacji o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Wniosek można złożyć również na rzecz innej spółki
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, wniosek o ujawnienie informacji gospodarczych może zostać złożony zarówno w imieniu własnym lub na rzecz innego podmiotu. W tym drugim przypadku biuro zobowiązane będzie zawrzeć w rejestrze zapytań zarówno podmiot, któremu ujawniono informacje gospodarcze, jak i firmy działającej na jego rzecz.
Czym jest BIG?
Biuro informacji gospodarczej (BIG) to instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach. Niektóre BIG-i gromadzą dane pozytywne na temat płatników, którzy terminowo regulują zobowiązania. Informacje do BIG mogą przekazywać podmioty, które mają zawartą z nim stosowną umowę. Umieszczenie w BIG dla nierzetelnego dłużnika jest niekorzystne, gdyż w przypadku np. ubiegania się o kredyt, dostanie decyzję odmowną lub otrzyma kredyt na znacznie gorszych warunkach. Z kolei pozytywne informacje gospodarcze mogą okazać się przydatne podczas negocjacji warunków umów np. z bankiem, dostawcą internetu, telewizji kablowej, firmą pożyczkową czy telekomunikacyjną.
W Polsce działają cztery biura
W Polsce nie ma jednego, centralnego BIG-u. Od 2010 podstawą prawną funkcjonowania BIG-ów jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. W latach 2015-2018 biura informacji gospodarczej działały pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju.
Według stanu na grudzień 2023 na polskim rynku działają cztery biura informacji gospodarczej:
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
BIG InfoMonitor,
Krajowy Rejestr Długów BIG,
Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).
W przeszłości funkcjonowała jeszcze Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT), ale 1 lutego 2023 roku zawiesiła działalność. Każde z biur działa samodzielnie i prowadzi odrębną listę dłużników.
Źródło: PAP
Oprac. GS
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Niebywałe! Polska firma paliwowa lepsza niż Shell i MOL
Jak luksusowe marki nabierają klientów