Ruszyła nowa sieć komputerowa w PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły sieć WAN (tj. sieć komputerowa znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto), która połączyła ponad 1800 miejsc w Polsce. Jak informuje PKP PLK nowa sieć ma zapewnić większe bezpieczeństwo transmisji danych. Dostawcą sieci jest Netia.
Kolejowa spółka podkreśla, że celem projektu, który został zainicjowany na początku 2022 roku, było unowocześnienie i zapewnienie ciągłości działania usługi transmisji danych w sieci WAN (Wide Area Network) dla potrzeb organizacyjnych zarządcy infrastruktury w latach 2023-2027.
Podkreślono, że nowoczesna i bezpieczna sieć transmisji danych jest niezbędnym elementem procesu transformacji cyfrowej spółki.
„Sieć WAN spółki PKP Polskie Linie Kolejowe ma krytyczne znaczenie dla ciągłości usług teleinformatycznych i bezpieczeństwa funkcjonowania kolei, a tym samym strategiczne znaczenie dla państwa”- zaznaczył cytowany w komunikacie dyrektor Biura Informatyki PKP PLL Bartosz Szadkowski.
Dostawcą sieci IP VPN (MPLS) jest Netia. Firma została wybrana podczas trzyetapowego procesu przetargowego.
PKP PLK to w 100 proc. spółka Skarbu Państwa, zarządca krajowej infrastruktury kolejowej. Przedsiębiorstwo odpowiada za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych oraz za zarządzanie i synchronizacją ruchu. Spółka odpowiada również za opracowywanie i aktualizowanie rozkładu jazdy pociągów w skali całego kraju.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Niebywałe! Polska firma paliwowa lepsza niż Shell i MOL
Jak luksusowe marki nabierają klientów