Procedura nadmiernego deficytu dla Polski. Dziś decyzja
Decyzja Rady Unii Europejskiej na temat podjęcia procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce będzie czysto techniczna. Jest za wcześnie, aby wskazać konkretne skutki tej decyzji – ocenia ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.
We wtorek Rada Unii Europejskiej ma podjąć decyzję w sprawie nałożenia procedury nadmiernego deficytu na kilka państw UE, w tym także Polskę.
„Zapewne będzie to tylko techniczna decyzja, bez konkretnych konsekwencji fiskalnych dla Polski. To będzie jedynie decyzja o wszczęciu procedury w stosunku do Polski. Ale zapewne równolegle już się toczą – i będą się toczyć – dyskusje między Ministerstwem Finansów a Komisją Europejską na temat ścieżek przyszłych wydatków i planów związanych z redukcją deficytu w kolejnych latach. Jest jeszcze za wcześnie, aby wskazać konkretne skutki tej decyzji” – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.
»» O procedurze nadmiernego deficytu czytaj więcej tutaj:
Polska objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu
Rząd przedstawi 4-letni plan budżetowo-strukturalny
W ubiegłym tygodniu w Senacie minister finansów Andrzej Domański powiedział, że do 15 października resort finansów przedstawi 4-letni plan budżetowo-strukturalny, wymagany nowymi zasadami UE. W tym planie będzie zawarta strategia konsolidacji finansów publicznych, która zostanie poddana analizie przez Radę Ecofin i która wyda rekomendacje, dotyczące działań dotyczących ograniczania deficytu.
„Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie – nie mówimy tutaj o żadnych cięciach, działanie podejmowane przez Ministerstwo Finansów znajdą odzwierciedlenie w trajektoriach i ścieżkach poziomu wydatków” – mówił minister finansów. Jak informowało Ministerstwo Finansów, w kwietniu weszła w życie reforma ram zarządzania gospodarczego w UE, w tym reguł fiskalnych. W przypadku krajów z długiem publicznym poniżej 60 proc. PKB okres korekty nadmiernego deficytu został wydłużony z obecnego 1,5 roku do 4 lat.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Hossa przemysłu moto w Polsce właśnie się kończy
Broń zamachowca: ten karabin miał zabić Donalda Trumpa
Dramatycznie kurczy się eksport do Niemiec
MF: wzrost płac w budżetówce nieco wyższy niż 4,1 proc.?
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: