Księżycowa jaskinia będzie bazą dla astronautów
Zespół włoskich i amerykańskich naukowców potwierdził istnienie jaskini na Księżycu w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu wylądowali Neil Armstrong i Buzz Aldrin – podała agencja AP. Badacze podejrzewają, że w okolicy może być ponad 200 podobnych jam, w których w przyszłości mogliby się chronić astronauci.
Naukowcy przeanalizowali pomiary radarowe wykonane w 2010 r. przez Lunar Reconnaissance Orbiter NASA. Ich odkrycie zostało opisane w artykule, który w poniedziałek ukazał się w czasopiśmie „Nature Astronomy” .
Miejsce na księżycową bazę
Jaskinia, opisana szczegółowo przez badaczy, znajduje się 400 km od miejsca lądowania Apollo 11. Widoczna jest jedynie początkową część podziemnej wnęki. Zdaniem naukowców ma ona co najmniej 40 m szerokości i kilkadziesiąt metrów długości, a może nawet więcej.
„Księżycowe jaskinie pozostawały tajemnicą przez ponad 50 lat. Dlatego ekscytujące było móc w końcu udowodnić istnienie jednej z nich” – stwierdzili Leonardo Carrer i Lorenzo Bruzzone z Uniwersytetu w Trydencie w rozmowie z AP.
»» O eksploracji Księżyca czytaj tutaj:
NASA wróciła na Księżyc: Oto projekt Odyseusz
„Księżycowy snajper” wylądował!
Ochrona przed szkodliwymi wpływami
Według nich podobne jamy mogą znajdować się na południowym biegunie Księżyca, gdzie planowane są lądowania astronautów z NASA jeszcze w tej dekadzie. Przewiduje się, że zacienione kratery, a także jamy mogą zawierać zamarzniętą wodę.
Naturalne jaskinie mogą w przyszłości służyć jako schronienie dla astronautów, gdzie będą chronieni od promieniowania kosmicznego i słonecznego, a także od uderzeń mikrometeorytami. Budowanie osad na powierzchni Księżyca będzie bardziej czasochłonne i trudne niż wzmocnienie ścian jaskiń – ocenił zespół badaczy.
Analiza skał i innych materiałów z wnętrza jaskiń mogą także pomóc lepiej zrozumieć, w jaki sposób ewoluował Księżyc, zwłaszcza w odniesieniu do jego wcześniejszej aktywności wulkanicznej.
Podczas programu NASA Apollo na Księżycu wylądowało 12 astronautów. Pierwszymi byli Armstrong i Aldrin, którzy na Srebrny Glob dotarli 20 lipca 1969 r.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Hossa przemysłu moto w Polsce właśnie się kończy
Broń zamachowca: ten karabin miał zabić Donalda Trumpa
Dramatycznie kurczy się eksport do Niemiec
MF: wzrost płac w budżetówce nieco wyższy niż 4,1 proc.?
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: