Filipiny potępiają działania Chin. Incydent na morzu
Działania podejmowane przez chińskie służby na Morzu Południowochińskim są „ewidentnie nielegalne” - powiedział w poniedziałek minister obrony Filipin Gilberto Teodoro, komentując incydent, do którego doszło w niedzielę na spornym akwenie podczas filipińskiej misji uzupełnienia zapasów dla rybaków.
„Musimy spodziewać się tego rodzaju zachowań ze strony Chin, ponieważ jest to walka. Musimy przewidywać i przyzwyczaić się do tego rodzaju działań Chin, które są ewidentnie nielegalne, o czym wielokrotnie mówiliśmy” - powiedział szef resortu obrony Teodoro.
Działania chińskiej straży granicznej wobec Filipin
Rada Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) Filipin poinformowała, że w niedzielę jednostki chińskiej straży przybrzeżnej staranowały i ostrzelały z armatek wodnych statek Biura Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR), który realizował misję humanitarną w okolicach Ławicy Sabina na Morzu Południowochińskim mającej na celu zaopatrzenie filipińskich rybaków w olej napędowy, żywność i środki medyczne.
Chińska straż przybrzeżna twierdzi, że załoga filipińska „zignorowała wielokrotne surowe ostrzeżenia i celowo doprowadziła do zbliżenia,” co zakończyło się kolizją.
Skutki ataku
W oświadczeniu NSC czytamy, że wyniku kolizji i „nieprofesjonalnych, agresywnych” działań podjętych przez stronę chińską „doszło do awarii silnika (jednostki BFAR), co wymusiło wcześniejsze zakończenie operacji humanitarnej”.
Jest to kolejny z serii incydentów w regionie, które kładą się cieniem na lipcowe porozumienie Manili i Pekinu mające na celu „przywrócenie zaufania” obu stron i ograniczenie napięć w regionie. W sierpniu Filipiny zarzuciły dwukrotnie chińskim służbom wystrzelenie flar w kierunku samolotów patrolujących sporny obszar Morza Południowochińskiego.
Filipiny walczą o demokracje, Chiny roszczą sobie prawo
Chiny roszczą sobie prawo do zwierzchnictwa nad niemal całym morzem, w tym obszarami, do których pretensje zgłaszają Filipiny, Tajwan, Malezja, Indonezja, Wietnam i Brunei.
Prawo
W 2016 r. Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy orzekł, że roszczenia Chin nie mają podstaw w prawie międzynarodowym*, Pekin odrzucił tę decyzję.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rząd ma problem - miliardy pójdą na dług
Test bojowy: polski Twardy lepszy niż Leopard!
pap, jb
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: