Wskaźnik inflacji w Polsce wśród najwyższych w Unii
Eurostat podał najnowsze dane dotyczące inflacji w strefie euro i w Unii Europejskiej. W pierwszym przypadku obniżyła się ona w sierpniu r/r do 2,2 proc. (w lipcu br. wynosiła z 2,6 proc. Jeśli chodzi o całą Wspólnotę, wskaźnik inflacji zmalał miesiąc do miesiąca z 2,8 do 2,4 proc. W Polsce inflacja HICP wyniosła w minionym miesiącu 4 proc. i jest to jeden z najwyższych odczytów w UE. Gorzej wypadają jedynie Rumunia (5,3 proc.) i Belgia (4,3 proc.).
Inflacyjnymi przymusami są: Litwa (0,8 proc.), a także Łotwa, Irlandia, Słowenia i Finlandia (po 1,1 proc.). W porównaniu z lipcem, w sierpniu wskaźnik inflacji HICP obniżył się w 20 krajach członkowskich UE, w jednym pozostał na stabilnym poziomie (chodzi o Polskę), a w sześciu wzrósł.
Choć inflacja w strefie euro spadła, to wciąż podsycają ją wysokie ceny usług oraz żywności, napojów alkoholowych i tytoniu.
Czym jest inflacja HICP?
Inflacja HICP, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, to miara wzrostu cen stosowana przez Eurostat. Zgodnie z kryterium inflacyjnym (zawiera je Traktat z Maastricht), HICP jest podstawą do oceny poziomu stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do obliczania inflacji CPI – wyłącznie z wydatków budżetów domowych.
Cele inflacyjne
Przypomnijmy – cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego (EBC) to inflacja HICP na poziomie 2 proc. r/r. Według najnowszej projekcji makroekonomicznej EBC, w tym roku inflacja HICP ma wynieść średniorocznie 2,5 proc., a w 2025 roku obniżyć się do 2,2 proc. W 2026 roku średnioroczna inflacja szacowana jest na 1,9 proc.
Wpływa na politykę monetarną
Kolejne odczyty inflacji HICP to jeden z głównych wyznaczników, którymi kieruje się EBC przy podejmowaniu decyzji w zakresie polityki monetarnej w eurolandzie. Na wrześniowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC zdecydowała się na drugą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych w strefie euro. Stopa depozytowa została obniżona o 25 punktów bazowych – do 3,50 proc., a stopa refinansowa o 60 punktów bazowych – do 3,65 proc. Stopa kredytu w banku centralnym również spadła o 25 punktów bazowych i wynosi obecnie 4,25 proc.
Źródło: Eurostat, ISB News
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Skutki olbrzymiej nieodpowiedzialności pseudoekologów
Co z wielką kopalnią na Śląsku? „Ona już kończy życie”
Kolejna polska branża pod unijną gilotyną
»» Rozmowa z Markiem Budziszem, publicystą i analitykiem o budowie silnej polskiej armii na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: