Chiny. Cenzura serwisów informacyjnych w imię porządku
Chiński urząd ds. cyberprzestrzeni (CAC) rozpoczął trzymiesięczną kampanię mającą „wyeliminować i skorygować” nielegalne działania internetowych serwisów informacyjnych - przekazały w piątek media. Obserwatorzy oceniają, że celem akcji jest zacieśnienie kontroli państwa nad dostępem do wiadomości.
CAC w wydanym w czwartek okólniku poinformowało, że kampania ma na celu „zapewnienie czystego środowiska online”.
Nie wolno gromadzić, publikować i przekazywać dalej „takich” informacji
Wśród pięciu głównych zakresów działań, oprócz zwalczania szerzenia dezinformacji lub wprowadzania opinii publicznej w błąd, CAC chce zająć się „nieautoryzowanym lub wykraczającym poza dozwolony zakres gromadzeniem, publikowaniem i powielaniem informacji w internecie”.
Tylko wysłannicy rządu będą mogli przeprowadzać wywiady
Oznacza to, że jedynie osoby i organizacje mające „niezbędne licencje” będą mogły przeprowadzać wywiady, uzyskiwać informacje z różnych źródeł i publikować je w sieci.
Kontrola opinii publicznej
Japoński portal Nikkei Asia ocenia, że posunięcie to ma na celu rozszerzenie wpływu głównych mediów bezpośrednio zarządzanych przez państwo i rządzącą partię komunistyczną w celu kontrolowania opinii publicznej w sieci, w tym na platformach społecznościowych.
Internet w Chinach podlega surowej kontroli komunistycznych władz. Wiele zachodnich serwisów i agencji informacyjnych, a także mediów społecznościowych jest zablokowanych, a chińskie źródła informacji i portale społecznościowe poddawane są cenzurze.
Wolność prasy na 172 miejscu z 180 spośród 180 państw. Chiny zostaną liderem?
ChRL obecnie klasyfikowana jest na 172. miejscu spośród 180 państw w prowadzonym przez organizację Reporterzy bez Granic (RSR) indeksie wolności prasy. RSF zaznacza, że kraj ten jest „największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy, a jego reżim prowadzi kampanię represji przeciwko dziennikarstwu i prawu do informacji na całym świecie” poprzez wywieranie wpływów na zagraniczne media i dziennikarzy.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
pap, jb
Złoto Glapińskiego. NBP ma go już rekordowe 420 ton!
Reklamowali go Wałęsa i Komorowski - teraz ma problemy!
Bańka pęknie? Inwestorom mieszkaniowym zadrżą ręce
»» O niekonwencjonalnych sposobach pozyskiwania i inwestowania w złoto opowiada red. Grzegorz Szafraniec na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: