Mniej oddanych mieszkań, więcej w budowie
W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. liczba i powierzchnia przekazanych do eksploatacji mieszkań spadła rok do roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz liczba wydanych pozwoleń na budowę.
Jak wynika z danych GUS, w kwartałach I-III oddano do użytkowania 145,1 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 13 mln mkw. oraz liczbie izb wynoszącej 545,3 tys. W porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. odnotowano spadki: liczby mieszkań o 15,7 tys. (9,8 proc.), powierzchni użytkowej mieszkań o 1,7 mln mkw. (11,6 proc.) oraz liczby izb o 73,1 tys. (11,8 proc.).
Spadła przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania
Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania była mniejsza i wyniosła 89,8 mkw. wobec 91,6 m kw. w analogicznym okresie 2023 r.
Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 131,5 mkw., natomiast w budynkach wielorodzinnych – 51,6 mkw. Dane w ujęciu bezwzględnym dla poszczególnych województw wskazują, że najwięcej nowych mieszkań wybudowano w woj. mazowieckim (18,3 proc. wartości krajowej) i małopolskim (10,2 proc.). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców wyniósł w Polsce 3,9. Najwyższy był w województwach pomorskim (5,5) i mazowieckim (4,8), a najniższy w opolskim (2,0).
Dwie trzecie mieszkań od deweloperów
W pierwszych trzech kwartałach br. 61,6 proc. wszystkich nowo oddanych mieszkań wybudowali deweloperzy (wzrost udziału w wartości ogółem – o 1,3 p. proc. r/r), natomiast 35,5 proc. zapewnili inwestorzy indywidualni (spadek o 2,3 p. proc.)
W województwach mazowieckim i pomorskim odnotowano największe odsetki mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem - odpowiednio 69,8 proc. i 69,0 proc. W województwach podkarpackim i opolskim największy udział miały zaś lokale zbudowane na własne potrzeby - odpowiednio 51,4 proc. i 49,1 proc.
Najwięcej wybudowano budynków dwukondygnacyjnych (62,6 proc.) i jednokondygnacyjnych (31,8 proc.), wśród których znalazło się odpowiednio 32,8 proc. i 14,5 proc. ogółu przekazanych do użytkowania mieszkań. Z kolei w budynkach o trzech i większej liczbie kondygnacji (5,6 proc. nowych budynków) mieści się 52,7 proc. oddanych mieszkań.
Czas budowy – 44 miesiące
Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego przekazanego do eksploatacji w pierwszych trzech kwartałach br. wyniósł 44 miesiące. Budynki wielorodzinne wznoszono w czasie prawie dwukrotnie krótszym niż jednorodzinne.
W I-III kwartale 2024 r. rozpoczęto budowę 181,5 tys. mieszkań, tj. o 42,6 tys. (30,7 proc.) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mieszkania realizowane z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem stanowiły 64,5 proc. ogółu, zaś mieszkania budowane przez inwestorów indywidualnych – 33,8 proc. Pozostałą część stanowiły lokale: spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe.
W pierwszych trzech kwartałach br. wydano pozwolenia na budowę 220,5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 18,3 mln m kw., tj. odpowiednio o 26,5 proc. i 20,4 proc. więcej niż przed rokiem. Największy odsetek z tej liczby stanowią lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem (70,4 proc.) oraz budowane na własne potrzeby przez inwestorów indywidualnych (27,3 proc.).
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Czołgi z Korei? „Stronie polskiej się nie spieszy”
Kryzys hutnictwa. Strategia stalowa pilnie potrzebna
Rząd zatapia rynek srebra. Zyskają Niemcy
»»Miliony złotych na wyjazdy ekipy Tuska - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24