Ponad milion Polaków pracuje na czarno - przyczyną tego są wysokie obciążenia podatkowe i trudność w prowadzeniu firm
Państwo polskie traci ponad 50 miliardów złotych przez szarą strefę. Ponad milion Polaków nie odprowadza żadnych składek od swoich zarobków.
„Pracujących w tzw. szarej strefie było w ub.r. 1 mln 78 tysięcy” – twierdzi Główny Urząd Statystyczny.
Zawody, w których najczęściej nie płaci się podatków to usługi dla gospodarstw domowych: remonty, prace budowlane i instalacyjne. Na drugim miejscu uplasowały się rolnictwo i usługi ogrodnicze. Następne są handel, gastronomia, turystyka, usługi fryzjerskie i turystyczne.
Wg „Rzeczpospolitej” najczęstszym powodem ucieczki do szarej strefy jest wysokość tzw. danin państwowych. Polacy mający na utrzymaniu rodziny, kredyty do spłacenia, nie są w stanie płacić pieniędzy państwu, szczególnie, że rzadko odnoszą z tego tytułu jakąkolwiek korzyść.
Praca na czarno, wykonywana przez Polaków może być dziś warta nawet 50 mld złotych. Na niepłaceniu podatków przez obywateli, traci budżet państwa, a także budżet ubezpieczeń społecznych.
„To niekorzystne zjawisko również dla samych pracujących na czarno – mówi „Rzeczpospolitej” Stanisław Kluza, wykładowca SGH i były minister finansów. – Zwykle tracą ważne wartości, takie jak zaufanie do państwa czy poczucie więzi społecznych. A do tego nie gromadzą kapitału na emeryturę.
Rp.pl/ tk/