Informacje

Fot.Rommullus/wikipedia.org
Fot.Rommullus/wikipedia.org

Wisłą i Odrą wreszcie będzie ktoś zarządzał

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 25 sierpnia 2014, 07:46

  • Powiększ tekst

Dwie największe polskie rzeki - Wisła i Odra - zyskają własnych gospodarzy - zarządy dorzeczy. Będą one odpowiadać za inwestycje i utrzymanie np. wałów, kanałów, tam - przewiduje projekt założeń Prawa wodnego autorstwa resortu środowiska. Dziś zajmuje się tym wiele instytucji.

Nowa ustawa, której projekt założeń czeka na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów, ma wdrożyć do naszego prawa unijną ramową dyrektywę wodną oraz dyrektywę powodziową.

Założenia do ustawy Prawo wodne mają przygotować ramy prawne pozwalające zreformować cały system gospodarki wodnej w Polsce -

powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Zasobów Wodnych resortu środowiska Mateusz Balcerowicz.

Jak wyjaśnił, reforma ma trzy główne cele: zmianę strukturalną; stworzenie systemu finansowania gospodarki wodnej, "tak aby były pieniądze na utrzymywanie i inwestowanie w gospodarkę wodną". I po trzecie zmianę zarządzania gospodarką wodną.

Obecnie problem stanowi bowiem - mówił Balcerowicz - podział kompetencji przy utrzymaniu infrastruktury wodnej. "Różne instytucje administracji odpowiadają za różne fragmenty rzeki, np. za nurt Wisły, czyli to, co dzieje się w korycie rzeki odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW), natomiast np. za wały wiślane już odpowiada albo marszałek województwa, czyli de facto dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych albo prezydent miasta, przez którego teren przepływa rzeka" - tłumaczył.

Według projektowanych przepisów administracja centralna ma odpowiadać za główne i graniczne rzeki, pozostałe, czyli rzeki o znaczeniu lokalnym i regionalnym, trafią pod kuratelę marszałków województw.

Zgodnie z założeniami planowane jest utworzenie Zarządu Dorzecza Wisły oraz Zarządu Dorzecza Odry. Będą one odpowiedzialne za inwestycje i utrzymanie infrastruktury wodnej takiej jak np. wały, kanały, zbiorniki, stopnie wodne, tamy itp.

Jedna rzeka - jeden gospodarz. Nie może już być takich sytuacji, że za wały na Wiśle odpowiada albo dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych, na terenach rolniczych, albo prezydent na terenach miejskich, ale już za koryto odpowiada RZGW. Po zmianach to wszystko będą kompetencje zarządu dorzecza lub marszałka województwa w zależności od rangi rzeki -

podsumował Balcerowicz.

Według projektu "dyrektorzy zarządów dorzeczy będą powoływani przez ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru".

Projekt przewiduje też likwidację siedmiu Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz ośmiu Urzędów Żeglugi Śródlądowej, a w zamian powołanie sześciu Urzędów Gospodarki Wodnej.

Urzędy Gospodarki Wodnej będą odpowiadać za administrowanie wodą, czyli m.in. za wydawanie decyzji wodno-prawnych, realizowanie planów gospodarowania wodami, nadzór nad wykonywaniem decyzji. Dla Odry Urzędy Gospodarki Wodnej będą miały siedziby w Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu, a dla Wisły w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Zgodnie z projektem w każdym Urzędzie Gospodarki Wodnej będzie też funkcjonował pion odpowiedzialny za realizację zadań w zakresie żeglugi śródlądowej.

Taki system powinien zabezpieczać wykonywanie obowiązków państwa. Urzędy Gospodarki Wodnej będą pilnowały, aby wszystkie obowiązki wynikające z ramowej dyrektywy wodnej i dyrektywy powodziowej były realizowane -

ocenił Balcerowicz.

Według autorów założeń powołanie w miejsce siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz ośmiu urzędów żeglugi śródlądowej, sześciu nowych urzędów pozwoli na zmniejszenie wydatków z budżetu państwa.

Planowane zmiany mają także wpłynąć na zatrudnienie członków korpusu służby cywilnej likwidowanych jednostek oraz na pracowników tych jednostek niebędących członkami korpusu służby cywilnej.

Zakłada się, bowiem, że nie wszyscy pracownicy mogą otrzymać nowe propozycje warunków pracy i płacy -

czytamy w projekcie założeń.

Zgodnie z założeniami nowa ustawa Prawo wodne ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych