Informacje

Fot.mofnet.gov.pl
Fot.mofnet.gov.pl

Czy Szczurek asekuracyjnie sygnalizuje, że z budżetem będzie problem? W Sejmie mówił: "Będzie to nie lada wyzwanie"

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 28 sierpnia 2014, 08:21

  • 3
  • Powiększ tekst

Najważniejsze zadanie na 2015 r. to budżet - mówił w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że w 2015 r. powstaną podwaliny nowej Ordynacji podatkowej. Zapowiedział, że rodziny wielodzietne szybciej otrzymają zwrot podatku w ramach ulgi na dzieci.

Szef resortu finansów przyznał, że zadania rządu przedstawione w środę w Sejmie przez premiera Donalda Tuska wymagają finansowania, a "budżet musi być zamknięty i stworzony w sposób odpowiedzialny".

"Będzie to nie lada wyzwanie. O pomoc w spełnieniu tego wyzwania proszę bardzo wysoką izbę" -

mówił Szczurek, zwracając się do posłów.

Zapewnił, że w 2015 r. deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB.

W "Programie konwergencji. Aktualizacja 2014" Ministerstwo Finansów zapisało, że nadwyżka sektora finansów publicznych według metodologii ESA'95 w bieżącym roku wyniesie 5,8 proc. PKB, a według metodologii ESA 2010 deficyt sięgnie 3,5 proc. PKB. W 2015 roku resort finansów spodziewa się deficytu w wysokości 2,7 proc. PKB, co w ocenie przedstawicieli MF powinno skutkować uchyleniem procedury nadmiernego deficytu w 2016 roku.

Szczurek przestawił w środę w Sejmie także zadania resortu finansów, które są lub będą wdrażane przez MF w najbliższych miesiącach.

"Zgodnie z informacją pana premiera zwroty w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci będą wyższe już w 2015 r. Ale one nie tylko będą wyższe, ale dzięki Karcie Dużej Rodziny one będą szybsze dla wszystkich rodzin z trójką i więcej dzieci. Zobowiązujemy się do zwrotu w ciągu 30 dni od złożenia zeznania podatkowego, pod warunkiem, że to będzie złożone elektronicznie" -

poinformował.

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Sejmie propozycję zmiany, która pozwoliłaby wykorzystać 100 proc. ulgi na dzieci, także tym, którzy obecnie ze względu na zbyt niskie dochody, nie mają na to szansy.

"To oznaczałoby, że ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u (...), będą mieli pieniądze w postaci zwrotu. Państwo zapłaci to, co brakuje, aby móc cieszyć się ulgą. To jest bardzo poważna zmiana" -

powiedział.

Według jego wyliczeń, rodzina z trójką dzieci, którą utrzymuje ojciec zarabiający 1,7 tys. zł otrzyma 4,2 tys. zł zwrotu.

Zdaniem premiera na tej zmianie skorzysta 52 proc. podatników z trójką dzieci, czyli ok. 1,2 mln rodzin. Tusk poinformował, że rząd zaproponuje też zwiększenie ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko o 20 proc. Według szefa rządu oznaczać to będzie, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 zł do 2 tys. zł. Na czwarte i kolejne dziecko wzrośnie z 2 224 zł do 2,7 tys. zł.

Obecnie podatnik mający jedno lub dwoje dzieci może odliczyć od podatku 1 112,04 zł rocznie na każde dziecko, 1 668,06 zł rocznie na trzecie dziecko i 2 224,08 zł rocznie na czwarte i kolejne dzieci. W przypadku posiadania jednego dziecka z ulgi może skorzystać podatnik, którego roczny dochód nie przekracza 56 tys. zł. W przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie i rodziców samotnie wychowujących dzieci limit ten wzrasta do 112 tys. zł.

Skutki finansowe dla budżetu państwa na 2015 rok zmian w ulgach na dzieci wyniosą 1,1 mld zł - poinformowała w środę PAP Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Dodała, że koszty zapowiadanej przez rząd waloryzacji rent i emerytur to 3,57 mld zł. Premier Donald Tusk zapowiedział podczas środowego wystąpienia w Sejmie, że rząd chce wprowadzenia w 2015 roku waloryzacji procentowej "nie mniej niż" świadczeń emerytalno-rentowych. Koszt samych zmian to ok. 1,7 mld zł. Natomiast całkowity koszt waloryzacji wyniesie 3,57 mld zł.

W środę Szczurek zapowiedział ponadto instytucję asystenta w urzędzie skarbowym dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Jak mówił, asystent ten będzie mógł być skierowany - zamiast kontroli - także do podatników już prowadzących firmę.

"Po to, aby wesprzeć tych podatników w wykonaniu swych obowiązków wobec państwa, jeżeli sobie z tym nie radzą" -

wyjaśnił.

Minister poinformował też, że zostanie wprowadzona instytucja autoryzowanego podatnika, czyli firmy, która rzetelnie wykonuje swoje obowiązki.

"Taki podatnik będzie miał szereg przywilejów, podobnie jak ma to miejsce w obrocie celnym już dziś; szybsze zwroty VAT, może niższe odsetki przy korektach błędów. Ta lista jest otwarta (...) i będzie zwiększana w miarę upływu czasu" -

powiedział.

Szczurek mówił również o wprowadzeniu możliwości regulowania podatków w urzędzie skarbowym kartą płatniczą.

Ponadto zapowiedział zmiany na granicy.

"Od 2015 r. wprowadzimy system e-booking TRUCK na przejściach granicznych. Na razie będzie to system pilotażowy na dwóch przejściach. Kierowca będzie mógł zarezerwować sobie odprawę celną na konkretną godzinę" -

wyjaśnił.

Szef resortu odniósł się też do przyjętego we wtorek przez rząd projektu założeń do nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Nowe prawo ma zachęcać do szerszego korzystania z tego instrumentu. Zdaniem resortu finansów korzyści odniesie cała gospodarka.

Rozwiązanie to - zdaniem szefa MF - obniży koszty kredytów, w tym na finansowanie nieruchomości i wzmocni system bankowy w Polsce.

Poinformował też, że w związku z nasileniem się przestępczości gospodarczej, MF wzmacnia współpracę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz prokuraturą, by kontrole skarbowe były skuteczniejsze.

"Nie nękamy podatników, którzy są uczciwi. Koncentrujemy się na tych sektorach gospodarki i tych firmach, gdzie przestępczość gospodarcza jest największa" -

zaznaczył minister finansów.

W maju br. MF wystąpiło z wnioskiem o powołanie przez rząd komisji kodyfikacyjnej ds. Prawa podatkowego. Ma ona wypracować założenia nowego kodeksu podatkowego. Wiceminister finansów Janusz Cichoń mówił wtedy PAP, że mają być one gotowe do końca 2015 r.

"W drugiej połowie kadencji przyszłego Sejmu możliwe byłoby ich uchwalenie" -

ocenił.

Nowe regulacje mają gwarantować odpowiednie prawa podatnikom i zwiększać ich poczucie bezpieczeństwa.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze