Ta książka ma ułatwić samorządom współpracę z chińskimi władzami
Pierwszy w Polsce przewodnik, który ma ułatwić samorządom współpracę z chińskimi władzami lokalnymi, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego autorzy radzą m.in. jak przygotować się do rozmowy z partnerami chińskimi, a nawet jakiego menu spodziewać się podczas wspólnego posiłku.
"Przewodnik po współpracy z chińskimi władzami lokalnymi" opracował Zakład Azji Wschodniej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Wydawnictwo ma dostarczyć wiedzy teoretycznej i praktycznych porad ułatwiających nawiązywanie kontaktów z chińskimi partnerami.
Publikacja przybliża funkcjonowanie chińskich władz na szczeblu lokalnym, tradycje chińskiej filozofii politycznej, zróżnicowanie językowe, etniczne i społeczno-gospodarcze Chin. Opisuje obszary współpracy między Polską a Chinami, zarówno polityczne, gospodarcze, kulturalne jak i akademickie.
Jak przyznał w rozmowie z PAP jego współautor Tomasz Jurczyk z UŁ, w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie Chinami ze strony wielu polskich instytucji, firm, w tym również samorządów lokalnych. Współpraca samorządów z Chinami obejmuje przede wszystkim obszar gospodarczy, a to stanowi dla nich pewną nowość, bowiem w dotychczasowej współpracy międzynarodowej skupiały się one na innych aspektach. Chiny są także bardzo odległym krajem, a większość współpracy międzynarodowej samorządów skupia się jednak w Europie.
"Chiny są przy tym dalekie nie tylko w wymiarze geograficznym, ale również kulturowym, różnic systemów politycznych. Dostępne wydawnictwa nie do końca uwzględniały specyfikę potrzeb samorządów i kontaktów z władzami lokalnymi i regionalnymi w Chinach. Stąd pomysł stworzenia przewodnika, który wypełniłby tę lukę, który pokazałby specyfikę chińskiego systemu politycznego, ale nie na poziomie ogólnokrajowym, ale na poziomie chińskich miast i prowincji" -
wyjaśnił Jurczyk.
W przewodniku znalazły się wiadomości teoretyczne dotyczące tego w jaki sposób funkcjonują władze lokalne w Chinach - zarówno ich umiejscowienie w systemie podziału administracyjnego Państwa Środka, ale także relacji na poziomie partyjnym, czy pewnych układów politycznych w tym kraju.
"Do tego pokazujemy w jakich obszarach polskie samorządy mogą współpracować, dokładniej piszemy o tym, co mogą zrobić na poziomie gospodarczym, ale zwracamy również uwagę na współpracę w obszarach m.in. kultury czy edukacji" -
dodał współautor przewodnika.
W wydawnictwie polscy samorządowcy znajdą też praktyczne porady dotyczące tego, w jaki sposób prowadzić rozmowy ze stroną chińską, zarówno te bardziej, jak i mniej formalne.
"Z jednej strony trzeba być przygotowanym na pewne różnice wynikające z kultury, chociażby na to, że Chińczycy dość szybko pytają o pewne rzeczy, które u nas są raczej niepodejmowane w rozmowie, pojawiają się np. pytania o zarobki czy najbliższą rodzinę. Uprzedzamy czego można się spodziewać, ale pokazujemy też w jaki sposób komunikować pewne kwestie stronie chińskiej. Czyli np. w jaki sposób odwoływać się do dobrych relacji polsko-chińskich. Pokazujemy, że można nawiązać w rozmowach do chińskiego dorobku kulturowego, do pewnych tradycji historycznych i podajmy konkretne przykłady" -
podkreślił Jurczyk.
Jak przyznał, przewodnik nie wyczerpuje tego tematu w 100 proc. i nie uwzględnia wszystkich prowincji, bo byłby zbyt obszerny. "Zwracamy uwagę na to, żeby zapoznać się z dorobkiem cywilizacyjnym i kulturowym konkretnego miasta czy prowincji chińskiej. Myślę, że dzięki temu polskie władze samorządowe będą wiedziały w jaki sposób można przygotować się do wizyty w Chinach, albo przyjęcia delegacji chińskiej w Polsce" - zaznaczył. W publikacji znalazły się też informacje o ośrodkach akademickich w Polsce zajmujących się problematyką chińską.
Podręcznik powstał na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który pozyskał na ten cel środki z MSZ. Pierwszy nakład wyniósł 500 egzemplarzy, które będą rozsyłane do samorządów - powiedział PAP dyrektor departamentu promocji i współpracy zagranicznej UM w Łodzi Maciej Łaski.
Przewodnik zostanie zaprezentowany także podczas organizowanej przez UM konferencji "Doświadczenia, perspektywy, wyzwania współpracy polskich samorządów z chińskimi władzami lokalnymi", która 26 września odbędzie się w łódzkim Technoparku. Podczas konferencji eksperci opowiedzą o gospodarczych, politycznych, edukacyjnych, kulturowych, a także turystycznych aspektach relacji z Chinami.
(PAP)