Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Złoty czeka na posiedzenie RPP

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 stycznia 2013, 15:12

  • 0
  • Powiększ tekst

Dziś złoty nieco osłabił się względem głównych walut. Ok. godz. 16 euro kosztowało 4,12 zł, dolar 3,15 zł, a frank 3,41 zł. Analitycy wskazują, polska waluta czeka obecnie na posiedzenie RPP i spodziewane kolejne cięcie stóp procentowych.

Miniony tydzień polska waluta zakończyła na poziomie 4,11 zł za euro; 3,15 zł za dolara i 3,39 zł za szwajcarskiego franka. Jak powiedział dyrektor departamentu analiz DM TMS Brokers Krzysztof Wołowicz, osłabienie złotego nastąpiło w poniedziałek rano, a w kolejnych godzinach kurs, choć słaby, był stabilny. Dodał, że na złotego w tej chwili wpływają m.in. oczekiwania związane ze środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej.

"Szczególnie, że wśród części analityków i inwestorów pojawiły się głosy, że Rada może zdecydować się na 50-punktową obniżkę stóp. W efekcie wydaje się, że jest to czynnik, który dość znacząco wpływa na słabość złotego" - powiedział.

W jego opinii obecny poziom złotego, czyli powyżej 4,11 zł za euro, pozostanie aż do środy. "Naszym zdaniem Rada zdecyduje się jednak na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Jeśli tak by się stało, to paradoksalnie cięcie o takiej skali mogłoby stanowić pewne wsparcie dla złotego i część strat krótkoterminowo mógłby odrobić" - stwierdził Wołowicz.

Dodał, że zachowanie złotego w dłuższej perspektywie uzależnione byłoby m.in. od wydźwięku komunikatu RPP i słów prezesa NBP Marka Belki po posiedzeniu Rady. Chodzi o to, "czy rynek będzie spodziewał się kolejnych obniżek i dyskontował je, czy może będzie jakiś sygnał, że Rada jest bliżej zakończenia cyklu (obniżek stóp)".

Podobnie uważa analityk walutowy Noble Securities Adrian Mech. "Przed nami styczniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której oczekiwane jest przeprowadzenie kolejnej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych (...). Cięcia głównej stopy procentowej prawie zawsze niekorzystnie wpływają na lokalną walutę. W obliczu tego scenariusza można zatem oczekiwać, że polski złoty podtrzyma tą niekorzystną tendencję w najbliższych dniach" - stwierdził.

(PAP)

rbk/ mki/

Powiązane tematy

Komentarze