Banki w Polsce zarobiły miliardy
Zysk wypracowany w 2013 r. przez banki komercyjne został w 54,7 proc. przeznaczony na wypłatę dywidendy, a pozostała część zasiliła kapitały banków - poinformowała w piątek Komisja Nadzoru Finansowego. W efekcie do akcjonariuszy trafiło 7,5 mld zł.
Jak wynika z komunikatu nadzorcy, pozostawiony zysk, czyli 6,2 mld zł został w 50,7 proc. zaklasyfikowany do funduszy zapasowych, w 25,9 proc. do funduszy rezerwowych, a w 3,8 proc. do funduszu ogólnego ryzyka. Ponadto na pokrycie strat z lat ubiegłych zostało przeznaczonych 19,6 proc. pozostawionych zysków.
"Dodatkowym aspektem przemawiającym za budowaniem silnej bazy kapitałowej jest wprowadzanie nowej architektury nadzorczej w Unii Europejskiej (...), a także wspólne dla banków europejskich, w tym dla działających w Polsce, badania stress-testowe pokazujące zdolność banków do przetrwania w warunkach kryzysowych" - napisano w komunikacie.
KNF podała, że zakres tegorocznych stress testów europejskich, czyli odporności banków na ewentualne kryzysy, pozwala na porównanie krajowego sektora bankowego z innymi uczestnikami tego badania.
W osobnym komunikacie Komisja podała, że wyniki przeglądu jakości aktywów (AQR) oraz testów warunków skrajnych europejskich banków zostaną opublikowane przez Europejski Bank Centralny (EBC) i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) 26 października 2014 r.
W tym samym czasie zakładane jest również podanie przez KNF wyników przeglądu jakości aktywów przeprowadzonego zgodnie z metodologią EBC oraz wyników stress testów 15 banków z Polski. (PAP)