Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polacy pracują dużo i dobrze - zarabiają niskie pensje i są wykorzystywani: Dane OECD nie pozostawiają wątpliwości

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 października 2014, 15:14

  • 7
  • Powiększ tekst

Niskie pensje, duży stres, przepracowanie, łamanie prawa przez pracodawców, umowy spisywane tak by wyzysk odbywał się w majestacie prawa - oto prawdziwe realia polskiego rynku pracy. Oto prawdziwy los polskiego pracownika. Nic dziwnego, że na 10 badanych 8 deklaruje chęć ucieczki z Polski.

OECD twardo punktuje Polskę. Jesteśmy na ostatnim miejscu wśród państw rozwiniętych. Ludziom w kraju żyje się fatalnie, zaś warunki rozwoju są praktycznie zerowe.

OECD punktuje niską jakość pracy w Polsce: duży stres, niskie płace, brak istotnego zabezpieczenia na wypadek bezrobocia oraz wysokie ryzyko utraty pracy. Według raportu "OECD Employment Outlook 2014", Polska znajduje się w ogonie UE, pod względem jakości miejsc pracy. Przy tworzeniu raportu pod uwagę wzięto poziom zarobków, nierówności w pensjach, ryzyko utraty pracy i bycia bezrobotnym, świadczenia dla osób bez pracy oraz komfort pracy.

Zarabiamy mało, pracujemy dużo. I, wbrew temu co twierdzą niektórzy eksperci - jednak efektywni. Mimo to Polacy nie są dobrze za swoją pracę wynagradzani.

Polska znalazła się na 26. miejscu spośród 32 krajów, pod względem wysokości zarobków. 23. miejsce pod względem nierówności pensji, 25. - jeżeli chodzi o ryzyko bezrobocia, 26. w przypadku świadczeń dla osób bez pracy, 28. pod względem wymagań pracodawców i 27. - jeżeli chodzi o udzielaną pomoc, by spełnić te wymagania.

Ponadto problemem są warunki pracy - wysoka presja przy małych zarobkach.

Odsetek osób, które deklarują wysoką presję w miejscu pracy oraz małe wsparcie ze strony pracodawców to ok. 53 proc. W krajach skandynawskich to tylko 15-25 proc. Wśród 32 krajów tylko w dwóch – w Turcji i Grecji – sytuacja pod tym względem była gorsza, niż w Polsce.

A więc oto Polska - kraj ludzie nie leniwych, tylko pracowitych - ale fatalnie opłacanych. Nic dziwnego, że emigracja jest tak wysoka. A będzie jeszcze wyższa. Ostatni gasi światło.

TVN24BiŚ/ as/

Powiązane tematy

Komentarze