Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Chcesz mieć sprawną firmę? Zatrudniaj ludzi kompetentnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 listopada 2014, 12:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Dobre zarządzanie kompetencjami pracowników w istotny sposób może przyczynić się do wzrostu efektywności firm - przekonują eksperci na seminariach zorganizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Dziś w Lublinie kilkudziesięciu przedstawicieli firm uczestniczyło w spotkaniu pod hasłem "Od kompetencji pracowników do efektywności przedsiębiorstwa". Ogólnopolski projekt PARP "Zarządzanie kompetencjami w MSP" adresowany jest do przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Eksperci na seminariach wskazują jak określać kompetencje pracowników, podnosić je i najlepiej wykorzystywać do wzrostu efektywności pracy.

Koordynatorka projektu Anna Dziołak z PARP powiedziała, że przedsiębiorcy są zainteresowani wdrażaniem w swoich firmach systemu zarządzania kompetencjami. "W większości firm to jest bardzo przydatne. Istotne jest zaangażowanie kierownictwa firmy w ten proces, a to wymaga merytorycznego przygotowania. Warto korzystać z doradztwa zewnętrznego, bo to wiele ułatwia, nie trzeba wyważać otwartych drzwi" - powiedziała Dziołak.

"Eksperci przekazują wiedzę, wskazują praktyczne rozwiązania, inspirują. Warto podkreślić, że zarządzanie kompetencjami to proces, nie działanie jednorazowe. Tu jest ważna konsekwencja, od procesu rekrutacyjnego, przez ocenę pracowników, ich szkolenie i motywowanie" - dodała Dziołak.

Ekspert Grzegorz Filipowicz z firmy doradczej ForFuture podkreślił, że bez określonej wiedzy, umiejętności i właściwych postaw pracowników nie da się dobrze wykonać postawionych zadań, zwłaszcza obecnie, gdy często pracownicy muszą korzystać z nowoczesnych technologii i współdziałać w zespołach.

"Precyzyjne określenie, jakie kompetencje są potrzebne u pracowników, żeby dobrze wykonywali swoje zadania, jaki jest poziom ich przyswojenia i co można zrobić w celu ich rozwijania, to kluczowe zagadnienia dla jak najlepszego wykorzystania potencjału firmy" - powiedział Filipowicz.

"W mniejszej firmie, zatrudniającej kilkadziesiąt osób, umiejętne zarządzanie kompetencjami pracowników może dać widoczny efekt już po kilku miesiącach, podczas gdy w dużych organizacjach, liczących kilka tysięcy ludzi, na efekt trzeba czekać dwa, trzy lata" - dodał Filipowicz.

Doświadczeniami w przygotowywaniu kadr dzieliła się Agnieszka Jakubczyk-Latała z lubelskiej spółki Pol-Inovex, specjalizującej się w demontażu, przenoszeniu i montażu w nowym miejscu całych fabryk lub ich części. Ta niszowa działalność - mówiła - sprawia, że niełatwo jest znaleźć dobrze przygotowanych do niej pracowników. Dlatego Pol-Inovex przed dwoma laty nawiązał współpracę z miejscowych Zespołem Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, gdzie firma objęła patronat nad kierunkiem mechatronicznym.

Pracownik Pol-Inovexu prowadzi dla uczniów fakultatywne zajęcia w zakresie BHP, firma finansuje konwersacje z języka angielskiego z native speakerem. Kilkunastu uczniów było już na płatnych praktykach wakacyjnych na zagranicznych projektach, pracowali na różnych stanowiskach. Zainteresowanie młodzieży jest bardzo duże, na praktyki jadą najlepsi.

"Firma powinna jak najwcześniej zaangażować się w przygotowanie sobie kadr. Nam zależy nam na tym, żeby już uczniowie poznawali specyfikę pracy u nas. To trudna praca, niemal stale poza domem, nie każdy się do tego nadaje. Spodziewamy się, że absolwenci tej szkoły zostaną naszymi pracownikami. Będą już wiedzieli co ich czeka, przygotowani, bardziej efektywni, zmniejszy się rotacja" - powiedziała Jakubczyk-Latała.

Dotychczas seminaria PARP odbyły się już w 13 miastach. Są jeszcze planowane w Bydgoszczy, Zielonej Górze i Opolu. W seminariach we wszystkich regionach weźmie udział blisko tysiąc przedstawicieli firm. Dodatkowo w ramach projektu PARP, 300 zainteresowanych małych i średnich firm otrzyma konkretną pomoc doradczą.

Projekt jest dofinansowany z unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego wartość to około 6 mln zł.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze