Informacje

Elektrownie wiatrowe, które charakteryzują się dużą zmiennością dostarczanej mocy, wymuszają utrzymywanie magazynów mocy fot. www.freeimages.com
Elektrownie wiatrowe, które charakteryzują się dużą zmiennością dostarczanej mocy, wymuszają utrzymywanie magazynów mocy fot. www.freeimages.com

Zielona energia: Eksperymentalne megaakumulatory zamiast wiatraków?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 stycznia 2015, 19:39

    Aktualizacja: 6 stycznia 2015, 19:42

  • 1
  • Powiększ tekst

PSE Operator chce zbudować w Polsce magazyny energii. Zgromadzona tam energia miałaby wspomagać odnawialne źródła energii (OZE) i w momencie, gdyby przestawał wiać wiatr lub świecić słońce, do sieci trafiałby prąd z magazynu, zapewniając ciągłość dostaw.

W PSE nie ukrywają, że trwają prace nad takim projektem, ale zastrzegają jednak, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

– Jesteśmy zainteresowani magazynami, ale w tej chwili jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Beata Jarosz, rzeczniczka operatora.

Dziennikowi udało się jednak ustalić, że państwowa spółka rozmawia o inwestycji z Hitachi. W japońskim koncernie potwierdzają.

– Testy mogłyby ruszyć w ciągu dwóch lat – zdradza Michał Klocek, kierownik ds. rozwoju grupy Hitachi w Europie Środkowej i Wschodniej.

Japończycy proponują PSE test potężnych kontenerów-akumulatorów. Jedna taka litowo-jonowa bateria jest w stanie zgromadzić 1 MW energii. Nieoficjalnie wiadomo, że operator mógłby na początek kupić dwa takie urządzenia. Inwestycja wyniosłaby około 2 mln dolarów. To oznacza, że budowa dwumegawatowego magazynu byłaby o połowę tańsza niż np. uruchomienie kolejnych instalacji wiatrowych o takiej mocy. Magazyny mogłyby ograniczyć również konieczność rozbudowy elektrowni konwencjonalnych. Elektrownie wiatrowe, które charakteryzują się dużą zmiennością dostarczanej mocy, zależną od warunków meteorologicznych, wymuszają na tradycyjnej energetyce utrzymywanie rezerwy mocy, by w każdej chwili można było zastąpić lub uzupełnić spadek mocy dostarczanej przez wiatraki. Moc zainstalowana OZE w Polsce sięga niemal 6 tys. MW.

Źródło: Michał Duszczyk, ekonomia.rp.pl

Powiązane tematy

Komentarze