Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

12 dzień protestu w JSW: strajk górników nie wygasa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2015, 12:12

    Aktualizacja: 8 lutego 2015, 12:17

  • 3
  • Powiększ tekst

W niedzielę, w dwunastej dobie strajku na kopalniach JSW, jako podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) , strajkuje kilka osób. Strajk nie wygasa - powiedział w niedzielę rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda. Jak poinformowało w niedzielę WCZK w Katowicach, według danych z godz. 6, w strajku udział bierze 9 osób.

Rzecznik sztabu protestacyjnego w JSW Piotr Szereda powiedział PAP w niedzielę, że „strajk nie wygasa”.

„Do tej pory prowadzony był strajk rotacyjny, a w sobotę i niedzielę nie pracujemy. Od soboty są na kopalniach dyżury osób, które pilnują porządku. Zobaczymy, co będzie dalej, bo teraz rada nadzorcza musi podjąć jakieś konkretne decyzje – przede wszystkim punktem zapalnym jest prezes spółki. Jeśli zdecydujemy się na obniżenie wynagrodzeń, to chcemy wymienić ekipę zarządu zwłaszcza prezesa. Jeśli tego nie zrobi, strajk zaostrzymy” – powiedział Szereda.

Bezterminowy strajk w kopalniach JSW trwa od środy 28 stycznia. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. W sobotę WCZK poinformowało o zakończeniu podziemnych protestów w kopalniach JSW, które trwały tam od 4 lutego.

Jak doszło do strajku w JSW czytaj tutaj:

Górnicy z Jastrzębia strajkują w obronie zwolnionych liderów związkowych

Jastrzębska Spółka Węglowa na granicy upadku ale prezes i tak otrzymał 400 proc. podwyżkę

„Zdecydowaliśmy, żeby tych ludzi już nie trzymać pod ziemią. W dniu wczorajszym o różnych godzinach wyjechali na powierzchnię” – powiedział w sobotę wiceprzewodniczący Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Decyzję o zaprzestaniu protestu pod ziemią podjęto po parafowaniu – przez związkowców i zarząd spółki – w piątek nad ranem protokołu uzgodnień i rozbieżności. To efekt rozmów, które prowadzone były od poniedziałku w siedzibie spółki JSW z udziałem mediatora b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego.

Zamrożenie pensji w 2015 r., wynagrodzenie za absencję chorobową naliczane według ogólnych, a nie bardziej korzystnych zasad, zawieszenie dopłat do przewozów pracowniczych – to niektóre zapisy protokołu uzgodnień i rozbieżności.

Toczące się przez kilka dni rozmowy w Jastrzębiu Zdroju upłynęły pod znakiem demonstracji, m.in. we wtorek wieczorem - część z ok. tysiąca protestujących kilkakrotnie próbowała wedrzeć się do siedziby JSW, atakując ochraniających budynek policjantów. Policja użyła broni gładkolufowej oraz gazu. Byli poszkodowani.

Krótkie spięcie pod siedzibą zarządu JSW czytaj tutaj:

Z OSTATNIEJ CHWILI: Policja strzela do górników pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Są ranni

STRZELANINA POD JSW: Policja i związkowcy apelują o spokój

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze