Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Z OSTATNIEJ CHWILI: Bez porozumienia eurogrupy z Grecją, Ateny mają czas do piątku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 lutego 2015, 19:31

  • 1
  • Powiększ tekst

Ministrowie finansów państw strefy euro nie porozumieli się z Grecją ws. dalszego wsparcia dla tego kraju. Dali Atenom czas, by do piątku wystąpiły o przedłużenie obecnego programu pomocowego.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem mówił na konferencji prasowej po czterech godzinach obrad, że teraz, po przedstawieniu Atenom propozycji władze tego kraju muszą zdecydować, czy skorzystają z oferty ws. przedłużenia programu pomocowego czy nie.

Przedstawiciele greckich władz od dawna powtarzają jednak, że nie chcą realizować obecnego programu, proponując w zamian "porozumienie pomostowe", które dałoby im czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek. Kwestii tej nie udało się przezwyciężyć w czasie negocjacji.

Dijsselbloem relacjonował, że ministrowie byli zawiedzeni wynikiem prac ekspertów, którzy w weekend mieli wskazać wspólny grunt pomiędzy obecnym programem i propozycjami Aten.

Dotychczas jako ostateczny termin zawarcia porozumienia przedstawiono poniedziałek. Ministrowie muszą je uzgodnić wcześniej, tak by przed 28 lutego, gdy kończy się obecny program, zmiany mogły zatwierdzić parlamenty niektórych krajów strefy euro.

Greckie przepychanki z Brukselą i Berlinem czytaj tutaj: Grecja negocjuje z UE: czy w poniedziałek obudzimy się w innej Europie?

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze