Komisja Europejska otrzymała pytania dotyczące SKOK-ów
Do Komisji Europejskiej trafiły pytania dotyczące wsparcia udzielonego bankom przez BFG w procesie przejmowania spółdzielczych kas w roku 2014. Czy nie nastąpiło ono z naruszeniem zasad udzielania pomocy publicznej?
Pytanie zostało złożone do Komisji Europejskiej 16 lutego br. w związku z opublikowanym przez Ministerstwo Finansów projektem ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Według projektodawcy "istotą rozwiązań zawartych w projekcie jest dostosowanie przepisów regulujących procesy restrukturyzacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym (...)”.
Skierowane do komisji pytanie brzmi:
Skoro celem projektu jest dostosowanie przepisów do zasad udzielania pomocy publicznej instytucjom kredytowym, określonych w komunikatach Komisji Europejskiej, to czy wsparcie BFG udzielone bankom na przejmowanie kas w roku 2014 nie nastąpiło z naruszeniem tych zasad?
Czy uniemożliwienie bankom zagranicznym złożenia ofert przejęcia kas nie naruszało tych zasad i czy nie spowodowało sytuacji, w której mogło dojść do nadmiarowości udzielonej pomocy publicznej (banki zagraniczne mogły zaoferować korzystniejsze warunki a rozmiary pomocy publicznej mogłyby być mniejsze lub mogłaby ona nie wystąpić w ogóle)?
Jeżeli udzielenie wsparcia nastąpiło z naruszeniem w/w zasad, jakie są tego konsekwencje (prawne, finansowe), w szczególności:
czy umowy dotyczące wsparcia nie powinny zostać zmienione, a udzielona pomoc zostać zwrócona?
czy istnieją podstawy i na kim spoczywa odpowiedzialność za szkody wynikłe z przeprowadzenia procesów restrukturyzacji kas niezgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej?