Informacje

Internetowy streaming i pliki mp3 wypychają z rynku muzykę na płytach CD

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2015, 17:09

  • 1
  • Powiększ tekst

Po raz pierwszy roczne zyski serwisów oferujących streaming muzyki przerosły w USA wpływy ze sprzedaży płyt CD - wynika z raportu amerykańskiego zrzeszenia wydawców muzycznych (RIAA). W 2014 r. wartość sprzedaży cyfrowej muzyki wyniosła 1,87 mld dolarów.

Taki wynik stanowi wzrost względem poprzedniego roku o 29 proc. Jednocześnie w skali rok do roku sprzedaż płyt CD spadła o 12,7 proc., osiągając w 2014 r. poziom 1,85 mld dolarów.

RIAA wylicza, że w USA liczba wykupionych abonamentów w różnych usługach streamingowych wzrosła od 2013 r. o 26 proc., sięgając w 2014 r. liczbę 7,7 mln.

"Wzrost dochodów był napędzany przez stabilny rozwój wszystkich komponentów (biznesu). Serwisy płatnych subskrypcji wzrosły rok do roku o 25 proc. do poziomu 799 mln dolarów. Dochody z serwisów na żądanie (on-demand) finansowanych z reklam wzrosły o 34 proc. do 295 mln dolarów, a dystrybucje SoundExchange (organizacji non-profit zajmującej się pobieraniem i przekazywaniem tantiem) wzrosły o 31 proc. do 773 mln dolarów" - podało RIAA.

Mimo to zyski ze sprzedaży konwencjonalnych nośników takich jak płyty winylowe, CD, DVD są nadal wyższe w USA od tych generowanych przez serwisy udostępniające cyfrową muzykę. Całościowy udział tych usług w zyskach całej branży muzycznej wyniósł w zeszłym roku ok 27 proc.

Najbardziej znanymi serwisami streamingowymi są Spotify, Rhapsody czy Rdio.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze