Informacje

Od 30 czerwca o 251 km więcej dróg płatnych w systemie viaTOLL

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 czerwca 2015, 14:59

  • 1
  • Powiększ tekst

Od 30 czerwca zostaną wprowadzone opłaty w systemie viaTOLL na kolejnych 251 km dróg w dziewięciu województwach - poinformowała środę rzeczniczka viaTOLL Dorota Prochowicz. Opłaty będą wprowadzone na odcinkach autostrady A4 oraz dróg S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69. Nowe płatne odcinki dróg znajdują się w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.

Dorota Prochowicz, rzeczniczka viaTOLL poinformowała o tym na konferencji prasowej w Białymstoku. Od tego miasta firma rozpoczęła cykl konferencji, podczas których w poszczególnych regionach Polski będzie przedstawiać informacje o rozszerzeniu sieci dróg objętych opłatami.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autokarów niezależnie od masy. Prochowicz wyjaśniła, że opłaty dotyczą także np. camperów czy samochodów z dużymi przyczepami, np. przewożącymi konie czy łódkę, a także busy, które mają więcej niż 11 miejsc. Opłaty są zróżnicowane i wynoszą od 20-50 gr za kilometr w zależności od masy pojazdu oraz od klasy emisji spalin. Za jazdę bez opłaty grozi kara finansowa.

Jak zaznaczyła, płatnych dróg przybywa na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Nowe płatne odcinki dróg znajdują się w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim. Po zmianach sieć płatnych dróg obejmie łącznie 3 tys. 150 km. Do 30 czerwca to ok. 2,9 tys. km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Do sieci płatnych dróg w ramach systemu viaTOLL zostanie o północy z 29 na 30 czerwca 2015 r. włączony 35,1 km odcinek autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do węzła Dębica-Wschód. Pozostałe odcinki objęte opłatami są na drogach ekspresowych: S3 od węzła Gorzów Wielkopolski Południe do Skwierzyny Południe (27,1 km), S5 Rydzyna-Korzeńsko (26,8 km), S8 Wieluń-Łask (74 km), Jeżewo-Choroszcz (18,5 km), S11 Poznań Północ-Poznań Tarnowo Podgórne (13 km), S12 Jastków-Kalinówka (32,7 km), S61 Raczki-Suwałki Południe (11,9 km) oraz odcinek S69 Bielsko-Biała Komorowice - Bielsko-Biała Mikuszowice (ok. 11 km).

Łącznie w Łódzkiem do systemu płatnych dróg zostaną włączone od 30 czerwca 74 km dróg, w Wielkopolsce 36 km, w Lubelskiem 33 km, w Podlaskiem 31 km, w Lubuskiem 27 km , w Małopolskiem 17,5 km, na Podkarpaciu także 17,5 km, na Śląsku 11km, a w Dolnośląskiem 4 km. Sieć płatnych dróg jest oznakowana.

Prochowicz poinformowała, że wraz z rozwojem sieci przybędzie siedem miejsc obsługi klienta, łącznie będzie ich działać 220.

System viaTOLL działa w Polsce od lipca 2011 r. Pozwala drogą elektroniczną wnosić opłaty za przejazd. Zastąpił wcześniejszy system winietowy. W systemie winietowym kierowcy płacili za czas przejazdu, w viaTOLL płaci się za przejechaną odległość oraz za klasę emisji spalin - im nowszy pojazd tym opłata mniejsza - przypomniała Prochowicz. Pieniądze z opłat trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i są przeznaczane w całości na inwestycje drogowe.

"Od czerwca 2012 r. z systemu viaTOLL mogą dobrowolnie korzystać również kierowcy samochodów osobowych na dwóch odcinkach autostrad A2:Konin-Stryków i A4: Gliwice-Wrocław i tam, dzięki urządzeniu viaAUTO, mogą rozliczać się elektronicznie za korzystanie z tych autostrad. Takich użytkowników mamy w tej chwili 27 tys. 1,2 tys. urządzeń viaAUTO przekazaliśmy również przedstawicielom służb ratowniczych po to, by uprościć im przejazd przez bramki" - powiedziała rzeczniczka viaTOLL.

Dotychczas w ramach viaTOLL kierowcy ciężarówek i aut osobowych korzystających z odcinków autostrad: A2: Konin-Stryków oraz A4: Gliwice-Wrocław, łącznie za przejazd drogami objętymi systemem zapłacili do Krajowego Funduszu Drogowego 4,5 mld zł” - poinformowała Prochowicz. Dziennie, średnio w systemie pobieranych jest ok. 3,8 mln zł. W systemie jest obecnie zarejestrowanych ok. 880 tys. ciężarówek i ok. 500 tys. użytkowników, czyli firm.

Najbardziej "dochodową" - jak powiedziała Prochowicz - trasą jest autostrada A4, która jest najdłuższą płatną drogą w Polsce. "Przede wszystkim ze względu na ruch" - mówi rzeczniczka. Podała, że np. w tzw. długi majowy weekend przejechało tamtędy 95 tys. pojazdów. na drugim miejscu jest droga S8.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze