Informacje

Od 30 czerwca o 251 km więcej dróg płatnych w systemie viaTOLL

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 czerwca 2015, 14:59

  • Powiększ tekst

Od 30 czerwca zostaną wprowadzone opłaty w systemie viaTOLL na kolejnych 251 km dróg w dziewięciu województwach - poinformowała środę rzeczniczka viaTOLL Dorota Prochowicz. Opłaty będą wprowadzone na odcinkach autostrady A4 oraz dróg S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69. Nowe płatne odcinki dróg znajdują się w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.

Dorota Prochowicz, rzeczniczka viaTOLL poinformowała o tym na konferencji prasowej w Białymstoku. Od tego miasta firma rozpoczęła cykl konferencji, podczas których w poszczególnych regionach Polski będzie przedstawiać informacje o rozszerzeniu sieci dróg objętych opłatami.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autokarów niezależnie od masy. Prochowicz wyjaśniła, że opłaty dotyczą także np. camperów czy samochodów z dużymi przyczepami, np. przewożącymi konie czy łódkę, a także busy, które mają więcej niż 11 miejsc. Opłaty są zróżnicowane i wynoszą od 20-50 gr za kilometr w zależności od masy pojazdu oraz od klasy emisji spalin. Za jazdę bez opłaty grozi kara finansowa.

Jak zaznaczyła, płatnych dróg przybywa na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Nowe płatne odcinki dróg znajdują się w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim. Po zmianach sieć płatnych dróg obejmie łącznie 3 tys. 150 km. Do 30 czerwca to ok. 2,9 tys. km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Do sieci płatnych dróg w ramach systemu viaTOLL zostanie o północy z 29 na 30 czerwca 2015 r. włączony 35,1 km odcinek autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do węzła Dębica-Wschód. Pozostałe odcinki objęte opłatami są na drogach ekspresowych: S3 od węzła Gorzów Wielkopolski Południe do Skwierzyny Południe (27,1 km), S5 Rydzyna-Korzeńsko (26,8 km), S8 Wieluń-Łask (74 km), Jeżewo-Choroszcz (18,5 km), S11 Poznań Północ-Poznań Tarnowo Podgórne (13 km), S12 Jastków-Kalinówka (32,7 km), S61 Raczki-Suwałki Południe (11,9 km) oraz odcinek S69 Bielsko-Biała Komorowice - Bielsko-Biała Mikuszowice (ok. 11 km).

Łącznie w Łódzkiem do systemu płatnych dróg zostaną włączone od 30 czerwca 74 km dróg, w Wielkopolsce 36 km, w Lubelskiem 33 km, w Podlaskiem 31 km, w Lubuskiem 27 km , w Małopolskiem 17,5 km, na Podkarpaciu także 17,5 km, na Śląsku 11km, a w Dolnośląskiem 4 km. Sieć płatnych dróg jest oznakowana.

Prochowicz poinformowała, że wraz z rozwojem sieci przybędzie siedem miejsc obsługi klienta, łącznie będzie ich działać 220.

System viaTOLL działa w Polsce od lipca 2011 r. Pozwala drogą elektroniczną wnosić opłaty za przejazd. Zastąpił wcześniejszy system winietowy. W systemie winietowym kierowcy płacili za czas przejazdu, w viaTOLL płaci się za przejechaną odległość oraz za klasę emisji spalin - im nowszy pojazd tym opłata mniejsza - przypomniała Prochowicz. Pieniądze z opłat trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i są przeznaczane w całości na inwestycje drogowe.

"Od czerwca 2012 r. z systemu viaTOLL mogą dobrowolnie korzystać również kierowcy samochodów osobowych na dwóch odcinkach autostrad A2:Konin-Stryków i A4: Gliwice-Wrocław i tam, dzięki urządzeniu viaAUTO, mogą rozliczać się elektronicznie za korzystanie z tych autostrad. Takich użytkowników mamy w tej chwili 27 tys. 1,2 tys. urządzeń viaAUTO przekazaliśmy również przedstawicielom służb ratowniczych po to, by uprościć im przejazd przez bramki" - powiedziała rzeczniczka viaTOLL.

Dotychczas w ramach viaTOLL kierowcy ciężarówek i aut osobowych korzystających z odcinków autostrad: A2: Konin-Stryków oraz A4: Gliwice-Wrocław, łącznie za przejazd drogami objętymi systemem zapłacili do Krajowego Funduszu Drogowego 4,5 mld zł” - poinformowała Prochowicz. Dziennie, średnio w systemie pobieranych jest ok. 3,8 mln zł. W systemie jest obecnie zarejestrowanych ok. 880 tys. ciężarówek i ok. 500 tys. użytkowników, czyli firm.

Najbardziej "dochodową" - jak powiedziała Prochowicz - trasą jest autostrada A4, która jest najdłuższą płatną drogą w Polsce. "Przede wszystkim ze względu na ruch" - mówi rzeczniczka. Podała, że np. w tzw. długi majowy weekend przejechało tamtędy 95 tys. pojazdów. na drugim miejscu jest droga S8.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.