Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Juncker uważa, że Grecy osiągną porozumienie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 5 sierpnia 2015
  • 10:29
  • 0
  • Tagi: Bruksela EBC Grecja Komisja Europejska kryzys polityka Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker jest przekonany, że Grecja będzie w stanie porozumieć się z wierzycielami w sprawie trzeciego pakietu dla Aten jeszcze w tym miesiącu, "najlepiej przed 20 sierpnia".

W dzisiejszej rozmowie z agencją AFP dodał, że na taką możliwość wskazują "wszystkie informacje, które do niego docierają". 20 sierpnia Grecja musi spłacić Europejskiemu Bankowi Centralnemu ponad 3 mld euro.

Według Junckera negocjacje Aten z wierzycielami "postępują w sposób satysfakcjonujący", zarówno z punktu widzenia władz greckich, jak i KE.

Także grecki minister finansów Euklid Cakalotos wyraził we wtorek przekonanie, że umowa na temat nowej pomocy dla Grecji, w wysokości ok. 86 mld euro, zostanie sfinalizowana do 20 sierpnia.

Gdyby jednak ten czas okazał się niewystarczający "trzeba będzie skorzystać z drugiej edycji mechanizmu finansowania pomostowego", dzięki któremu UE już przyznała Grecji pożyczkę 7 mld euro w lipcu - dodał Juncker.

Efektem negocjacji z wierzycielami ma być memorandum opisujące reformy, które zobowiązuje się przeprowadzić Grecja w zamian za wsparcie finansowe. Od uzgodnienia tego memorandum zależy, czy Grecja otrzyma nowy trzyletni program pomocowy, który ma wynieść około 86 mld euro.

PAP/ as/

Komentarze