Informacje

fot. Materiały promocyjne
fot. Materiały promocyjne

POLECAMY Symulator Kompanii Górniczej - kopanie w poszukiwaniu fortuny

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 10 września 2015, 13:22

    Aktualizacja: 10 września 2015, 13:56

  • Powiększ tekst

Być może dla wielu graczy będzie to zaskakujące, ale dużą popularnością, poza sztandarowymi tytułami AAA, cieszą się też gry ekonomiczne, konkretnie - symulatory. Czy słusznie? Zdecydowanie!

Gry i symulacje ekonomiczne towarzyszą gamingowi od zawsze, czego sztandarowym przykładem była niegdyś (trudno w to dziś uwierzyć) seria "Sim City". Gry uczące tego jak działa gospodarka i jak funkcjonują prawa ekonomii są bardzo ciekawe, jednak nie cieszą się one niestety taką samą uwagą mediów gamingowych jak czołowe serie. A to spory błąd, gdyż, jak sam odkryłem, tego rodzaju tytuły potrafią być bardzo ciekawe i niesłychanie wciągające.

Tego rodzaju tytułem jest "Symulator Kompanii Górniczej" wydany w tym miesiącu przez Cenegę (z trwającą przy okazji bardzo dobrą akcją marketingową umiejscawiającą tytuł w śląskich realiach). Początkowo podchodziłem z pewną rezerwą do tego tytułu. Niesłusznie - "Symulator Kompanii Górniczej" to jedna z najciekawszych gier przy jakich miałem okazję spędzić czas.

Z pewnością miłośnicy wybuchów i strzelanek będą zniechęceni do tytułu - brak tu efektów specjalnych i widowiskowości. Zamiast tego otrzymujemy bardzo wygodny interfejs i szczegółowo wyrenderowany widok 3D kopalni. Przystępując do zabawy możemy czuć się przytłoczeni ilością statystyk i możliwości, a gra się nie cacka z użytkownikiem. Mamy stać się prezesem wielkiej kompanii i tytuł doskonale charakter tej pracy oddaje. Ale i pozwala na naukę - przystępne instrukcje wyjaśniają znaczenie poszczególnych tabel i okien wskutek czego nauka zasad trwa może z piętnaście minut. A potem? Wydobycie, wydobycie, kontrakty, sprzedawanie, dbanie o firmę i jeszcze raz wydobycie.

A wydobywać możemy różne surowce - węgiel kamienny, brunatny czy rudy żelaza. Wszystko ma inną cenę, szanse eksportu, możliwości handlowe, kontrakty czy wreszcie - opłacalność.

A gra oddaje realia współczesnego górnictwa bardzo dobrze - to branża która cieszy się sporym poważaniem społecznym (co jest oddane w grze) ale nieufnością inwestorów i rządu (co również jest odzwierciedlone i ma znaczenie). Możemy oczywiście zignorować społeczeństwo i tnąc zatrudnienie w kopalni przymilać się inwestorom i rządowi, ale wszystko ma swoje konsekwencje.

Dalej musimy zarządzać codzienną pracą - nabywać maszyny górnicze i transportowe, dbać o poziom pensji pracowników a w międzyczasie myśleć nad zawieraniem nowych kontraktów handlowych i walczyć o rentowność kompanii.

I dostarcza to masy zabawy! Owszem - gra jest trudna i nie wybacza błędów, jak to w biznesie. Ale metodą prób i błędów można zbudować potężną kompanię, która dawać będzie zatrudnienie tysiącom pracowników i przynosić krociowe zyski.

Najważniejszy wydaje mi się tu jednak, poza rozrywką, aspekt edukacyjny. Ten tytuł naprawdę pokazuje jak wygląda życie zawodowe prezesa kompanii górniczej - to trudny biznes i bardzo często - niewdzięczny. A jednak - przy rozsądnym zarządzaniu i odrobinie szczęścia można zbudować wielkie przedsiębiorstwo. Zasugerowałbym by w takie tytuły grali uczniowie w szkołach, jednak byłby to błąd - przymus zniechęca a szkoda by dzieciaki nie poznały takiego tytułu.

Toteż zdecydowanie polecam - odrobina odpoczynku od wielkich tytułów AAA nie zaszkodzi, zaś intelektualny ładunek "Symulatora Kompanii Górniczej" jest potężny. Warto, naprawdę warto spróbować tej gry.

Symulator Kompanii Górniczej

producent: Crafty Studios

wydawca: Ravens Court

wydawca PL: Cenega

Wymagania sprzętowe:

Minimalne: Windows Vista SP2/7/8, Procesor: AMD Athlon X2 4800+ (22500 MHz), Intel Core 2 Duo (22600 MHz) lub lepszy, Pamięć: 2 GB RAM, Karta graficzna: Intel HD Graphics 4600, ATI Radeon HD 3850, NVIDIA GeForce GTS 250, 512 MB VRAM lub lepsza, Dysk twardy: 4 GB, DirectX: wersja 10, Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c

tytuł

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.