Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tauron będzie magazynował energię

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 lutego 2013, 08:27

  • 1
  • Powiększ tekst

Spółka Tauron Dystrybucja we współpracy z chińskimi partnerami chce tworzyć infrastrukturę służącą magazynowaniu energii, np. na potrzeby elektrycznych samochodów. Firma podpisała umowę o współpracy w tej sprawie z  BIT Huachuang Electric Vehicle Technology.

Chiński partner Taurona ma wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu stacjonarnych i mobilnych magazynów energii - wynika z informacji grupy Tauron.

System rozwijany w ramach tego projektu ma wykorzystywać najnowszej generacji akumulatory oraz stacje ładowania i wymiany akumulatorów. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Na razie ma mieć charakter demonstracyjny.

W projekcie wykorzystana będzie technologia powstała w wyniku współpracy strony polskiej z takimi partnerami chińskimi jak BIT (Beijing Institute of Technology), DIANBA i MGL. Chodzi o wykorzystanie stacjonarnej i mobilnej infrastruktury elektroenergetycznej do magazynowania energii, wspierającej stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej oraz niskoemisyjny transport z napędem elektrycznym.

"Postanowiliśmy rozpocząć realizację pierwszego w Polsce projektu demonstracyjnego, mającego na celu upowszechnienie stosowania magazynów energii elektrycznej, w tym technologii elektrycznego transportu drogowego" - wyjaśnił prezes grupy Tauron Dariusz Lubera, cytowany w komunikacie prasowym.

Przedsięwzięcie ma polegać na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, a także na wdrożeniu ich efektów, by zdobyć praktyczne doświadczenie w dziedzinie najnowszych technologii magazynowania energii.

Grupa Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej i ciepła, a także wydobyciem węgla. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jedną z największych firm w Polsce.

(PAP)

mab/ mki/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze