Jak na pierwszej linii frontu – zarządzanie biznesem w czasach globalizacji i cyberryzyka
Rady nadzorcze w coraz większym stopniu angażują się w tworzenie strategii i udoskonalają proces nadzorowania ryzyka – wynika z badania KPMG International, w którym udział wzięło ponad 1000 członków rad nadzorczych, komitetów audytu oraz kierownictwa wyższego szczebla z 28 krajów, w tym z Polski
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na światowych rynkach sprawia, że większość członków rad nadzorczych coraz więcej czasu poświęca na udział w tworzeniu strategii spółki i doskonalenie procesu monitorowania ryzyka. Wyzwaniem nadal pozostaje całościowe podejście do obu tych obszarów oraz zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem
Wysoka dynamika zmian i złożone otoczenie gospodarcze – wahania cen surowców, kursów walut, spowolnienie gospodarki chińskiej, rosnąca niepewność na mapie geopolitycznej świata i innowacje technologiczne – mają wpływ na każdą organizację. Siłą rzeczy rady nadzorcze muszą zwiększać swoje zaangażowanie w działania związane ze strategią i nadzorowaniem ryzyka. Z jednej strony wymaga tego otoczenie, z drugiej takie są też oczekiwania inwestorów, a dla uzyskania realnej korzyści z pracy rady jest to wręcz konieczne – mówi Monika Bartoszewicz, partner i szef działu audytu ogólnego w KPMG w Polsce.
Około 80% respondentów wskazało, że w ciągu ostatnich 2-3 lat zwiększył się poziom ich zaangażowania w działania związane ze strategią spółki – tworzenie, monitorowanie wdrożenia, przeformułowywanie, a także w kwestie związane z technologiami (w tym cyberbezpieczeństwo). Strategia jest coraz częstszym tematem dyskusji rad nadzorczych i podlega ciągłej ocenie oraz dostosowywaniu do aktualnych warunków.
Wyniki badania wskazują, że sporym wyzwaniem nadal pozostaje powiązanie strategii i ryzyk na poziomie toczących się dyskusji i podejmowanych decyzji. W wielu organizacjach kwestie dotyczące ryzyka i strategii nie są omawiane łącznie. Tylko połowie respondentów udaje się efektywnie powiązać te dwie kwestie podczas posiedzeń rady. Wielu uczestników badania stwierdziło, że decyzje dotyczące obszarów związanych z ryzykiem byłyby lepsze, gdyby strategia była bardziej powiązana z ryzykami.
Istotnym wyzwaniem wskazywanym przez respondentów jest także monitorowanie cyberzagrożeń. Jak wynika z badania KPMG, korzystanie z większym stopniu z wiedzy ekspertów zewnętrznych (51% wskazań) oraz szersza wiedza ekspercka na temat technologii wśród członków rady (40% wskazań) w największym stopniu usprawniłyby proces monitorowania przez radę kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem. Blisko jedna trzecia respondentów uważa, że rada powinna poświęcać więcej uwagi kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem, natomiast prawie jedna czwarta sugeruje, że ich spółka mogłaby skorzystać na utworzeniu nowego komitetu ds. technologii lub cyberzagrożeń.
Sek