Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jeszcze o poczcie: Komisja Europejska zdecydowała, iż rekompensata była uzasadniona

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 listopada 2015, 12:33

  • Powiększ tekst

Komisja Europejska uznała dziś, że rekompensata przyznana Poczcie Polskiej za świadczenie powszechnych usług pocztowych w latach 2013-2015 jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa.

W ocenie KE rekompensata dla Poczty Polskiej obejmuje tylko dodatkowe koszty ponoszone przez nią w związku z realizacją misji publicznej (czyli obowiązkiem świadczenia usługi powszechnej). Ponadto sposób finansowania rekompensaty gwarantuje, że nie powstaną znaczące zakłócenia konkurencji na polskim rynku pocztowym.

"Po raz pierwszy Komisja zatwierdziła wykorzystanie mechanizmu funduszu kompensacyjnego do sfinansowania powszechnych usług pocztowych. Cieszę się, że zatwierdzony dziś zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa polski system przyniesie korzyści osobom korzystającym z usług poczty" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie KE.

W czerwcu 2014 r. władze polskie zgłosiły Komisji plan finansowania powszechnych usług pocztowych świadczonych przez Pocztę Polską w latach 2013-2015. Obejmują one podstawowe usługi pocztowe dostarczane na terytorium całego kraju w przystępnych cenach i z zachowaniem określonej jakości.

Zgodnie z przyjętymi w 2011 r. unijnymi zasadami pomocy państwa dotyczącymi rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przedsiębiorstwa mogą pod pewnymi warunkami otrzymywać rekompensatę za dodatkowe koszty związane ze świadczeniem usług. Zasady te pozwalają państwom członkowskim na przyznawanie pomocy państwa z tytułu świadczenia usług powszechnych, ale rekompensata ta nie może być nadmierna.

System ten ma na celu ograniczenie do minimum zakłóceń konkurencji i wydajne wykorzystanie zasobów publicznych.

Jak informuje KE, analiza wykazała, że rekompensata dla Poczty Polskiej "opiera się na rzetelnej metodologii, która zapewni, że otrzymana pomoc nie będzie przekraczać kosztów realizacji misji publicznej". "Ponadto rekompensata będzie ograniczona do rzeczywistych strat poniesionych przez Pocztę Polską w związku ze świadczeniem usług powszechnych" - wskazała Komisja.

Wysokość rekompensaty za rok 2013 została oszacowana na około 23 mln euro. Polskie władze stworzyły fundusz kompensacyjny, z którego finansowana jest ta pomoc. Możliwość ustanowienia takiego mechanizmu jest przewidziana w trzeciej dyrektywie pocztowej. Fundusz ten będzie finansowany ze składek w wysokości do 2 proc. przychodu osiągniętego przez wszystkich operatorów pocztowych w Polsce, w tym także Pocztę Polską, z powszechnych usług pocztowych oraz innych usług pocztowych. W razie potrzeby finansowanie zostanie uzupełnione bezpośrednimi dotacjami z budżetu państwa.

Komisja uważa, że wysokość składek wpłacanych do polskiego funduszu kompensacyjnego wymaganych za lata 2013-2015 od operatorów była proporcjonalna i niedyskryminacyjna oraz zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych